Aktivita sopky je v posledných dňoch čoraz intenzívnejšia. Spôsobuje masívnu evakuáciu obyvateľov a veľké škody na budovách a infraštruktúre.
V Indonézii je aktivita sopky Lewotobi Laki Laki na ostrove Flores v posledných dňoch čoraz intenzívnejšia, čo spôsobuje masívnu evakuáciu obyvateľov a veľké škody na budovách a infraštruktúre.
Indonézske úrady vyhlásili stav vysokej pohotovosti a rozšírili nebezpečnú zónu na okruh 8 km okolo sopky v obave z ďalších erupcií a seizmických javov.
Sopka vysoká 1 584 metrov vytvorila veľkolepé stĺpy popola a plynu, ktoré dosiahli výšku 9 km, čo je jedna z najvyšších zaznamenaných za posledné roky.
Predchádzajúca erupcia bola jednou z najsilnejších, so žiariacimi úlomkami a popolom vyvrhnutým až 8 km od krátera.
Sopečná činnosť spôsobila vážne škody na mnohých budovách vrátane škôl, kostolov a seminárov, pričom viac ako 2 000 domov bolo zničených alebo ťažko poškodených.
Niektoré diery, ktoré zanechali v zemi spadnuté žeravé kamene, merajú až 13 metrov v priemere a 5 metrov do hĺbky.
Prebiehajú záchranné operácie, pričom polícia a záchranári sa zaviazali evakuovať asi 16 000 obyvateľov z ohrozených oblastí.
V súčasnosti je viac ako 10 000 ľudí ubytovaných v dočasných prístreškoch, zatiaľ čo úrady distribuujú potraviny a základné potreby približne 10 700 vysídleným ľuďom, ktorí sú v 8 prijímacích miestach.
Okrem priamej hrozby erupcií aktivita sopky ohrozila hlavnú cestu spájajúcu okres East Flores s Larantukou, čo záchranným službám ešte viac sťažilo tranzit.
Okrem toho zostáva letisko Fransiskus Xaverius Seda spolu s ďalšími 3 letiskami v susedných okresoch zatvorené z dôvodu rizika sopečného popola na oblohe, aby sa predišlo vážnym rizikám letov.
Indonézske súostrovie, ktoré sa nachádza pozdĺž takzvaného tichomorského ohnivého kruhu, je obzvlášť zraniteľné voči zemetraseniam, zosuvom pôdy a sopečnej činnosti.
Sopka Lewotobi Laki Laki, ktorá je súčasťou systému 2 stratovulkánov známych ako "hory manželov a manželiek", je jednou zo 120 aktívnych sopiek v krajine.