Kým u nás prevláda horúce leto, na južnej pologuli je zima v plnom prúde. Nad južným pólom však začala prebiehať zriedkavá udalosť, a to stratosférické otepľovanie.
Južný pól sa začína uprostred zimy rýchlo otepľovať, pričom južná pologuľa nezažíva zimné stratosférické otepľovanie tak často ako práve severná pologuľa.
Hnacou silou stratosférického otepľovania je polárny vír, odborne nazývaný polárny vortex. Ten sa nachádza na oboch póloch Zeme a rozprestiera vysoko naprieč rôznymi vrstvami atmosféry. Najnižšia úroveň sa nazýva troposféra, kde sa vyskytujú všetky poveternostné udalosti, ale nad tým máme stratosféru, hlbšiu a suchšiu vrstvu.
Z tohto dôvodu delíme polárny vír na hornú (stratosférickú) a dolnú (troposférickú) časť. Obaja plnia svoju úlohu inak, preto ich sledujeme oddelene, ale obe časti spolu tvoria zimnú cirkuláciu na severnej pologuli.
Dôvod, prečo monitorujeme stav polárneho víru, je ten, že môže mať hlboký vplyv na naše každodenné počasie. Polárny vír rozdeľujeme do dvoch režimov, a to silný/stabilný polárny vír, ktorý uzamyká chladnejší vzduch za polárny kruh, a slabý/narušený polárny vír, ktorý ťažšie zvláda studený vzduch a ten môže uniknúť z polárnych oblastí do miernych zemepisných šírok.
Najnovšia teplotná analýza stratosféry nad južným pólom nám odhaľuje veľmi silnú vlnu otepľovania, ktorá tlačí na jadro južného polárneho vortexu a rozširuje sa hlboko do polárneho kruhu, informuje Severe Weather Europe.
Analýza teplotnej anomálie tiež ukazuje výraznú anomáliu, čo je javom stratosférického otepľovania s teplotami o viac ako 60 °C nad dlhodobým priemerom. Stratosférické otepľovanie teda nastalo a podľa predikcií odborníkov bude toto otepľovanie pokračovať aj naďalej.
Nie je pravda, že ak žijeme na severnej pologuli, tak tento jav sa nás vôbec netýka. Keďže ide o silnú globálnu anomáliu, toto stratosférické otepľovanie môže v nasledujúcich mesiacoch zmeniť vývoj počasia aj u nás.
Zatiaľ však môžeme hovoriť len veľmi všeobecne a nezáväzne: Táto udalosť by mohla spôsobiť, že tohtoročná zima by mohla byť v priemere chladnejšia, než je dlhodobý normál. To, aká bude zima naozaj, však bude záležať aj od iných silných vplyvov globálneho počasia, pričom toto zriedkavé stratosférické otepľovanie nad južným pólom je len jednou z premenných.