Podľa najnovších štúdií bude hladina morí naďalej stúpať, aj napriek snahe členských krajín, ktoré sa prisľúbili dodržovať Parížsku dohodu o zmene klímy.
Štúdia Oregonskej štátnej univerzity, ktorá bola uverejnená v utorok v zborníku Národnej akadémie vied, skúmala o koľko by sa zvýšila hladina morí z emisií uhlíka, ktoré prisľúbila Parížska dohoda.
Výpočty vedcov boli znepokojivé, informuje cnet. Preukázali totiž, že hladina morí by do roku 2300 mala stúpnuť až o jeden meter, a to aj napriek stanoveným cieľom Parížskej dohody, ktorej hlavným cieľom je bojovať proti globálnemu otepľovaniu.
Parížska dohoda vznikla za účelom spojenia krajín obmedziť emisie skleníkových plynov a docieliť, aby nárast globálnej priemernej teploty bol výrazne pod hranicou 2 °C oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou.
Prehrievanie Zeme totiž spôsobuje topenie ľadovcov, najmä Grónska a Antarktídy, ktoré do značnej miery prispievajú k nárastu hladiny morí.
Ak by došlo k najhoršiemu scenáru, metropoly ako Londýn, Šanghaj či New York by mohli byť nenávratne zaplavené, čo by viedlo k obrovskej masovej migrácii.
Vedci tvrdia, že približne polovicu očakávaného stúpania hladiny mora možno pripísať piatim najväčším znečisťovateľom na svete, a to USA, Číne, Indii, Rusku a Európskej únii.