Podľa výskumníkov z Univerzity vo Würzburgu v Nemecku má znečistenie ovzdušia negatívny vplyv na opeľovanie. V dôsledku škodlivých látok v ovzduší môžu rastliny zmeniť obdobie kvitnutia a hmyz sa môže prestať zaujímať o kvety.
Opelenie je proces, ktorý zahŕňa prenos peľu zo samčích orgánov na samičie. Na tomto procese rozmnožovania sa veľmi často podieľa hmyz vrátane včiel, motýľov, ôs a sršňov.
Štúdia vedcov z univerzity vo Würzburgu v Nemecku ukazuje, že znečistenie ovzdušia škodí opeľovačom, ako aj opeľovaným rastlinám. Článok na túto tému bol uverejnený v časopise Frontiers in Ecology and the Environment.
„Náš článok ukazuje, že znečistenie ovzdušia môže spôsobiť mnoho problémov opeľovačom aj rastlinám,“ uviedla Dr. Laura Duque, spoluautorka štúdie. Ako dodala, v dôsledku škodlivých látok v ovzduší môžu rastliny zmeniť obdobie kvitnutia a hmyz sa môže prestať zaujímať o kvety.
Duqueová zdôraznila, že znečistený vzduch môže mať negatívny vplyv aj na orientáciu opeľovačov v teréne. Okrem toho môže znížiť kvalitu peľu a zmeniť chemické zloženie rastliny.
Je potrebný ďalší výskum vplyvu znečisteného ovzdušia na opeľovanie. Interakcie medzi rastlinami a opeľovačmi, ktoré sú citlivé na znečistenie ovzdušia, sú pre nás ľudí veľmi dôležité, zdôraznila.
Medzi hmyzom opeľované rastliny patrí mnoho plodín. V prípade niektorých z nich, ako sú káva, jahody a repka olejná, by nedostatok opeľovania hmyzom viedol k obrovským stratám na úrode.
Okrem toho, že znečistenie ovzdušia ovplyvňuje vzťah medzi rastlinami a opeľovačmi, ovplyvňuje aj interakciu rastlín s inými organizmami. Tím vedcov chce teraz preskúmať, ako znečistenie ozónom ovplyvňuje opeľovanie a dravosť špecifickej skupiny hmyzu: dravých bzdôch.
Kôrovníky sú veľmi zaujímavé, pretože opeľujú rastliny ako dospelé jedince, ale v larválnom štádiu sa živia voškami. Môžu tak znížiť ich populáciu. Vošky sú zasa dobre známymi škodcami rastlín, poznamenal ďalší výskumník.