Úroveň koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére v roku 2024 vzrástla rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, čím sa globálny klimatický cieľ obmedzenia otepľovania na 1,5 °C nad predindustriálnu úroveň stal takmer nedosiahnuteľným.
Hladiny najvýznamnejšieho plynu otepľujúceho planétu v našej atmosfére vzrástli minulý rok rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, tvrdia vedci.
Tí zároveň varujú, že tento trend je neudržateľný a nezlučiteľný s klimatickými záväzkami stanovenými na Parížskej konferencii v roku 2015 a zmeny klímy sa už takmer nedajú zastaviť.
V roku 2024 dosiahli emisie z fosílnych palív rekordné hodnoty. Súčasne prírodné procesy, ktoré obvykle pomáhajú absorbovať časť emisií, boli oslabené v dôsledku sucha, požiarov a vplyvu klimatického javu El Niño.
To podľa BBC viedlo k tomu, že sa viac CO2 sa hromadilo v atmosfére. Podľa údajov z projektu Global Carbon Project dosiahol nárast koncentrácie CO2 medzi rokmi 2023 a 2024 takmer 3,6 častíc na milión (ppm), čo znamená nový rekord od začiatku merania v roku 1958.
Hodnota presiahla hranicu 424 ppm, čo predstavuje viac ako 50 %-ný nárast oproti obdobiu pred priemyselnou revolúciou. Tento prudký nárast bol podporený nielen rekordnými emisiami, ale aj prirodzenými faktormi ako napríklad rekordný fenomén El Niño, ktorý skončil minulý rok.
Klimatický jav El Niño, ktorý spôsoboval otepľovanie povrchových vôd v Tichom oceáne, ovplyvnil globálne klimatické podmienky, čo viedlo k väčšiemu množstvu emisií CO₂ z požiarov a zníženiu schopnosti prírodných ekosystémov absorbovať oxid uhličitý.
Vedci a meteorológovia z britského Met Office sú toho názoru, že tento rýchly nárast CO2 je nezlučiteľný s medzinárodným prísľubom pokúsiť sa obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 °C nad predindustriálnu úroveň.