Na Slovensko od včera preniká mrazivý, pôvodom arktický vzduch, ktorý by na naše územie mohol konečne priniesť poriadnu zimu a celodenný mráz na viaceré miesta.
Tohtoročná zimná sezóna na Slovensku rozhodne nebude lámať rekordy, čo sa týka sneženia aj záporných teplôt.
Deň so silným mrazom sa podľa klimatologickej terminológie klasifikuje ako deň, počas ktorého minimálna teplota klesne pod -10 °C.
Takýchto dní sa v minulosti v priemere za celú zimu vyskytlo aj v najteplejších lokalitách Slovenska asi 13.
Počas tohtoročnej zimy sa zatiaľ na juhozápadnom Slovensku nevyskytol ani jeden, a pravdepodobne sa tak ani neudeje.
Na naše územie však začal prenikať arktický vzduch, ktorý možno prinesie najchladnejšie dni tejto sezóny.
V najbližších dňoch sa na Slovensku prejaví výrazné ochladenie, možno očakávať i vôbec najchladnejšie obdobie tejto zimy. Dôvodom je prúdenie studeného, pôvodne arktického vzduchu od severu.
Na severe budú celodenné mrazy, smerom na juh bude niekoľko dní okolo nuly alebo len pár stupňov nad nulou.
Postupne budú silnieť i nočné mrazy. V priebehu budúceho týždňa sa v dolinách ojedinele ochladí aj na -20 °C. Toto obdobie tak môže byť najchladnejším v tejto zimnej sezóne.
V druhej polovici budúceho týždňa sa očakáva pozvoľné otepľovanie.
Napriek tomu, že sa k nám aspoň na chvíľu vráti zima, sneženie opäť neprinesie a na našom území tak bude naďalej prevládať dlhé obdobie sucha bez zrážok.
Len miestami sa očakávajú mierne snehové prehánky.
V studenom arktickom vzduchu však budú mať lyžiarske strediská aspoň vhodné podmienky na výrobu technického snehu.
Vývoj počasia až do začiatku marca si pozrite TU >>>
„Spôsobuje to okrem iného aj absencia súvislej snehovej pokrývky, ktorá podporuje radiačné vyžarovanie tepla od zemského povrchu. Sneh sa aktuálne nenachádza ani v stredných horských polohách,“ vysvetľuje slovenský klimatológ Pavel Matejovič.
Druhým faktorom je teplotne silne nadnormálny január, ktorý bol podľa európskej služby Copernicus globálne najteplejším januárom v histórii meteorologických meraní.
V jej aktuálne vydanej správe sa píše, že január 2025 je ďalším prekvapivým mesiacom, ktorý pokračuje v rekordných teplotách pozorovaných počas posledných dvoch rokov, a to aj napriek vývoju podmienok La Niña v tropickom Pacifiku a ich dočasnému chladiacemu účinku na globálne teploty.
„Veľmi teplý bol január aj vo vnútrozemí Ruska a západnej Sibíri. Nevytvorili sa tu teda podmienky na vznik bazénov studeného vzduchu. Aj preto vzduchová hmota, ktorá k nám aktuálne prúdi z tejto oblasti, nemá dostatočný potenciál na to, aby spôsobila výraznejší pokles teploty,“ dodáva klimatológ.