Ako vieme, polárny vír do veľkej miery ovplyvňuje zimu na severnej pologuli. Tento rok sa chýli ku koncu a my sa pozrieme na to, ako sa bude polárny vír vyvíjať v roku 2025.
Polárny vír, alebo odborne polar vortex, zvyčajne hrá hlavnú úlohu počas zimnej sezóny. Tento rok však začal nezvyčajne slabo a v posledných týždňoch sa časť polárneho víru posunula viac nad severnú Ameriku, kam už tento rok priniesla extrémnu zimu a množstvo snehu.
Jedno z jeho jadier sa v predchádzajúcich týždňoch presunulo nad Severnú Ameriku, čím sa v tejto časti naďalej udržuje vlna studeného vzduchu nad stredom a východom Spojených štátov.
Polárny vortex bude aj v januári 2025 naďalej pretiahnutý, keďže jeho vnútorné jadro je rozdelené na dve časti − jedna časť je nad východnou pologuľou v oblasti Sibíru a druhá časť jadra siaha do Severnej Ameriky.
Tento arašidový tvar polárneho víru naznačuje, čo polárny vír je oslabený a v nasledujúcich týždňoch dôjde k jeho narušeniu a k úplnému kolapsu.
Predpovede naznačujú, že masa chladného arktického vzduchu sa bude naďalej udržovať nad Severnou Amerikou, kde bude aj v januári panovať pravé zimné počasie s množstvom snehu. Čo sa týka Európy, u nás zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že polárny vír prinesie extrémny chlad do našej oblasti.
Na druhej strane treba povedať, že polárny vír je v procese a ak dôjde k jeho kolapsu, nie je vylúčené, že na konci januára alebo vo februári chladný vzduch v dôsledku rozpadu víru nezatečie aj do našej oblasti. Zatiaľ však tento scenár nehrozí.
Polárny vír sa rozprestiera v mnohých vrstvách atmosféry. Najnižšia vrstva sa nazýva troposféra, kde sa vyskytujú všetky poveternostné udalosti. Nad tým máme stratosféru, hlbšiu a suchšiu úroveň, ktorá je tiež domovom ozónovej vrstvy.
Z tohto dôvodu vždy rozdeľujeme celý polárny vír na hornú (stratosférickú) a spodnú (troposférickú) časť. Oba plnia svoju úlohu inak, preto ich sledujeme oddelene, ale obe časti spolu tvoria cirkuláciu počasia na severnej pologuli.
Silný/slabilný vír zvyčajne znamená silnú polárnu cirkuláciu a tzv. jet stream. To obsahuje chladnejší vzduch za polárnym kruhom, čo vytvára miernejšie podmienky pre väčšinu územia USA a Európy.
Oproti tomu slabý/narušený vír vytvára slabé prúdenie, v dôsledku čoho tento komplex ťažšie zvláda cirkuláciu studeného vzduchu, ktorý môže ľahšie uniknúť z polárnych oblatí do nižších zemepisných šírok.
Takže, ak napríklad na Slovensku chceme poriadnu zimu s množstvom snehu, šance sú najvyššie s takýmto slabým polárnym vortexom, kedy dochádza k uvoľneniu studeného vzduchu z polárnych oblastí. Zatiaľ nám jeho aktuálny stav nepraje.