Japonsko očakáva ničivé zemetrasenie, ktoré by mohlo zapríčiniť nepredstaviteľné straty na životoch a spôsobiť obrovské hospodárske škody.
Pri pobreží Japonska sa nachádza obrovský zlom Nankai, o ktorom sme vás už informovali začiatkom roka v tomto článku>>>
Zlom čoraz viac znepokojuje odborníkov, ktorí začiatkom roka zvýšili pravdepodobnosť výskytu megazemetrasenia.
Megazemetrasenie dosahuje magnitúdu 8 až 9 na Richterovej stupnici a považuje sa za najničivejšie s katastrofálnymi následkami pre ľudstvo.
Podľa správy japonskej vlády, ktorá zasadala začiatkom tohto týždňa, by dlho očakávané obrovské zemetrasenie znamenalo katastrofu pre obyvateľov aj ekonomiku Japonska.
Otrasy by podľa odhadov mohli vyvolať ničivú vlnu tsunami, zapríčiniť zrútenie stoviek budov a pripraviť o život približne 300 000 ľudí, uvádza pondelková správa japonskej vlády. TASR o tom informuje podľa agentúry Reuters.
Japonská ekonomika by mohla prísť o 1,81 bilióna dolárov, pokiaľ by došlo k dlho očakávanému obrovskému zemetraseniu na tichomorskom pobreží krajiny.
Očakávané hospodárske škody predstavujú takmer polovicu z celkového hrubého domáceho produktu (HDP) Japonska, pričom predchádzajúce odhady rátali so škodou 1,42 biliónov dolárov.
Podľa správy sa suma zvýšila v dôsledku inflácie a aktualizovaných údajov o teréne a pôde, pričom došlo k rozšíreniu zoznamu predpokladaných záplavových oblastí.
Japonsko je jednou z krajín s najväčším rizikom zemetrasení na svete. Podľa vlády existuje približne 80-percentná pravdepodobnosť vzniku zemetrasenia s magnitúdou 8 až 9 na zlome Nankai.
Najhorší scenár ráta so zemetrasením s magnitúdou 9 v tejto oblasti, čo by si vyžadovalo evakuáciu približne 12,3 milióna ľudí, čiže približne desať percent celkovej populácie krajiny.
Zo správy tiež vyplýva, že ak by k zemetraseniu došlo v zime neskoro v noci, mohlo by v dôsledku tsunami a zrúteniu budov zomrieť 298 000 ľudí.
Zlom sa nachádza pri juhozápadnom tichomorskom pobreží Japonska a tiahne sa približne v dĺžke 900 kilometrov v mieste, kde sa filipínska tektonická doska stretáva s eurázijskou.
Hromadiace sa napätie medzi nimi by mohlo vyústiť do obrovského zemetrasenia približne raz za 100 až 150 rokov.
Vlani po zemetrasení s magnitúdou 7,1 vydalo Japonsko vôbec prvé upozornenie na vyššiu pravdepodobnosť vzniku megazemetrasenia s magnitúdou 9 na okraji zlomu.
Zemetrasenie s magnitúdou 9 v roku 2011 vyvolalo ničivé tsunami a trojnásobné roztavenie reaktorov v jadrovej elektrárni na severovýchode Japonska. Zahynulo pri tom viac ako 15 000 ľudí.