Už je to presne jeden mesiac, čo gréckymi ostrovmi v Egejskom mori prvýkrát po dlhých rokoch otriasli znepokojujúco silné zemetrasenia. Odborníci a úrady teraz prichádzajú s novými informáciami.
Mesiac po začiatku desivých zemetrasení na gréckom súostroví Kyklád prichádzajú seizmológovia s dobrými správami.
Keďže seizmické riziko v juhovýchodnej oblasti Kyklád sa výrazne znížilo, školy na Santorini a Amorgos sa opäť otvoria 4. marca.
Rozhodnutie prijala Organizácia pre plánovanie a ochranu zemetrasení v Grécku (OASP) po dôkladnom hodnotení bezpečnosti, ktoré vykonal Výbor pre hodnotenie a znižovanie seizmického rizika.
Odborníci z výborov skontrolovali hlavné verejné budovy na dvoch ostrovoch a potvrdili ich štrukturálnu integritu, čím sa zabezpečilo, že školy sa po sérii zemetrasení v tejto oblasti môžu bezpečne znova otvoriť.
Odborníci však zdôraznili, že seizmické bezpečnostné opatrenia sa musia uplatňovať aj naďalej, keďže riziko následných otrasov, aj keď sa výrazne znížilo, nie je úplne eliminované.
Počas posledného stretnutia odborníci preskúmali aj opatrenia na zníženie rizika zosuvu pôdy v kaldere vulkanického komplexu Santorini.
Na základe získaných výsledkov budú odporúčané preventívne opatrenia na zmiernenie rizika budúcich zosuvov pôdy v území
Podľa správy Národnej a Kapodistrijskej univerzity v Aténach zverejnenej 27. februára bolo od začiatku seizmickej aktivity zaznamenaných viac ako 24 800 zemetrasení, pričom niektoré z nich presiahli magnitúdu 5,0.
Pozitívne je, že seizmická aktivita vykázala drastický pokles: 26. februára bolo zaznamenaných niečo vyše 60 zemetrasení v porovnaní s 300 za deň v predchádzajúcich dňoch.
Najsilnejšie zemetrasenie v ten deň malo magnitúdu 4,0.