Dnes Zem príde o svoj druhý Mesiac. Maličký asteroid 2024 PT5, ktorý sprevádza našu planétu od konca septembra, opustí obežnú dráhu na dlhé desaťročia. Zaujímavosťou je, že vznik minimesiaca môže súvisieť s naším stálym prirodzeným satelitom.
Asteroid 2024 PT5 bol prvýkrát pozorovaný v auguste 2024. Vesmírna skala s priemerom len 11 metrov sa blížila k Zemi a všetko nasvedčovalo tomu, že príde na trochu dlhšiu návštevu.
Od 29. septembra je objekt na obežnej dráhe, stal sa dočasným prirodzeným satelitom Zeme. Dnes ju však opustí – stane sa tak o 16:43 h.
Stretnutie PT5 v roku 2024 bolo vynikajúcou príležitosťou bližšie sa pozrieť na tento objekt. Hoci bol asteroid príliš malý na to, aby ho bolo možné vidieť pomocou amatérskeho vybavenia, vedci vykonali jeho spektrometrickú analýzu. Ako sa ukázalo, zloženie malej skaly bolo veľmi podobné lunárnym vzorkám. To znamená, že pôvodne mohlo ísť o úlomok Mesiaca, vymrštený ďaleko do vesmíru po zrážke s iným objektom.
„Existuje veľa dôkazov, ktoré naznačujú, že tento asteroid môže mať lunárny pôvod,“ povedal Carlos de la Fuente Marcos z Madridskej univerzity Complutense. „Štúdia zdôrazňuje jeho rýchlu rotáciu s periódou rotácie kratšou ako jedna hodina, čo by bolo normálne, ak by 2024 PT5 bol veľký balvan na mesačnom povrchu alebo fragment iného väčšieho objektu,“ dodal.
Aký osud čaká minimesiac? Po opustení obežnej dráhy Zeme bude 2024 PT5 najbližšie k Zemi 9. januára 2025 a následne opustí bezprostredné okolie našej planéty. Do blízkosti Zeme sa opäť dostane až v roku 2055.
Toto nie je prvý minimesiac, ktorý vedci pozorovali. V júli 2006 sa asteroid 2006 RH120 priblížil k Zemi a takmer rok slúžil ako náš druhý mesiac.
Objekt 2020 CD3 obiehal okolo Zeme oveľa dlhšie, takmer tri roky. Boli zverejnené aj príklady krátkych zachytení objektov, vrátane 1991 VG a 2022 NX1, ktoré sa pravdepodobne vrátia ako minimesiac v roku 2051.