Jar priniesla na Slovensko teplé a prevažne suché počasie, v ktorom sa výnimočne dobre darí lykokazovi tujovému a borievkovému. Podľa akých znakov dokážete rozoznať, že napadol aj váš živý plot, a ako sa mu brániť?
Ak sa tento invázny škodca udomácnil vo vašej záhrade a vy si to všimnete neskoro, môžete sa so svojím živým plotom nadobro rozlúčiť.
Jar je už na Slovensku v plnom prúde a čoraz viac záhradkárov si začína všímať neblahé znaky prítomnosti lykokaza borievkového či lykokaza tujového vo svojich záhradách.
Patríte k hrdým pestovateľom tují, borievok či cypruštekov? Tento článok je pre vás.
Dôvodov, prečo vám schnú konáriky drevín, môže byť niekoľko, informuje portál Pravda. Skúste preto najprv vylúčiť všetky predtým, než sa pustíte do boja s lykokazom.
Môže ísť o prirodzenú obmenu starších vetvičiek.
Rastliny môžu byť poškodené v dôsledku zimného vyschnutia (vždyzelené dreviny potrebujú vlahu aj v zime, najmä ak nebola bohatá na zrážky).
Trpia nedostatkom horčíka. V takom prípade pomáha pravidelné prihnojovanie horkou soľou.
Vysadili ste ich na nevhodné, pravdepodobne príliš tienisté miesto.
Spaľuje ich teplo, ktoré sála od rozhorúčeného betónového plotu, pri ktorom sú vysadené.
Výsadba je príliš hustá. Kým sú tuje malé, vyzerajú dobre, no už o necelých päť rokov si môžu v hustom poraste konkurovať v príjme vody, živín a navzájom si neprimerane tieniť.
Ak na vaše dreviny nesedí nič z vyššie uvedeného, toto sú príznaky, že máte dočinenia s lykokazom:
Konáriky odumierajú nepravidelne.
Pod stromami sú popadané suché vetvičky.
Na hlavnej časti opadaných konárikov si môžete všimnúť vyhryzené otvory a chodbičky.
Pri vyústení vyhryzených chodbičiek vidieť jemné drobučké piliny.
Lykokazy patria do čeľade podkôrnikovitých, pričom škodia nielen larvy, ale aj dospelé chrobáky. Sú veľmi malé (1,5 až 3 mm) a v našich podmienkach mávajú počas roka jednu generáciu.
Prezimované dospelé lykokazy sa začínajú rojiť keď teplota vystúpi nad 20 °C. Sú to veľmi dobrí letci, preto prejsť k vám od suseda pre ne nie je žiadny problém.
Do zelených konárikov tují, ale aj borievok a cypruštekov vyhrýzajú chodbičky dlhé najviac 2 cm. Po tomto tzv. „dospelostnom“ žere vyhrýzajú už v zoslabnutých stromoch dierky, do ktorých kladú vajíčka.
Vyliahnuté larvy vyžierajú ďalšie chodbičky 6 až 7 týždňov. Potom sa kuklia. Vyliahnuté dospelé chrobáky vyhrýzajú dierky, cez ktoré sa dostanú von.
Lykokaz dokáže zrovnať so zemou váš živý plot behom niekoľkých týždňov, zasiahnuť preto treba okamžite.
Pri zistení prvých príznakov ihneď siahnite po ochrane v podobe vhodného insekticídu. Vyberajte taký, čo je určený na okrasné dreviny a ako účinnú látku obsahuje pyretroidy alebo spinosad.
Hlavným obdobím náletu dospelých chrobákov na rastliny sú mesiace máj a jún, kedy je zároveň najúčinnejšie zasiahnuť postrekom. Postrek treba zopakovať 2– až 3-krát v týždennom intervale.
Keďže lykokaz si vyberá najmä oslabené a staré dreviny, ktoré len „dorazí“, treba sa o svoje stromy starať preventívne.
Aby ste predišli napadnutiu rastlín lykokazmi, treba rastlinám vybrať vhodné stanovište a výsadbu neprehusťovať.
Do výsadbovej jamy môžete aplikovať mykorhízne huby určené na ihličnaté dreviny. V prvom rade treba dbať na pravidelné zavlažovanie a správnu výživu.