Astronaut na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) zachytil dve jasne modré gule „visiace“ nad Zemou. Vyzerajú záhadne, ale odborníci už vysvetlili, odkiaľ pochádzajú.
Dve záhadné blikajúce gule nad Zemou vzdialené stovky kilometrov od seba. Toto videl astronaut z paluby ISS. Ukázalo sa, že išlo o výsledok dvoch rôznych javov, ktoré nastali náhodou v rovnakom čase.
Fotografia je zhotovená, keď medzinárodná vesmírna stanica prelietavala nad Juhočínskym morom.
Prvý svetelný jav, ktorý sa javí ako guľa, je klasický blesk, ktorý udrel nad Thajským zálivom. Údery bleskov z paluby ISS vidno len zriedka, pretože ich zvyčajne zakrývajú mraky.
To, že astronaut mohol blesk zazrieť, sa podarilo vďaka kruhovej medzere v oblačnosti, cez ktorú sa mohlo svetlo z blesku šíriť. Zároveň to vysvetľuje aj to, prečo na fotografii vyzerá tento blesk ako guľa.
Druhý jasný guľatý bod je náš Mesiac. Poloha nášho prirodzeného satelitu vo vzťahu k ISS spôsobuje, že slnečné svetlo, ktoré odráža, prechádza priamo cez zemskú atmosféru a mení sa na jasne modrú škvrnu s nejasným halo efektom.
Ako ďalej NASA vysvetľuje, rôzne farby viditeľného svetla majú rôzne vlnové dĺžky, čo ovplyvňuje ich interakciu s časticami v atmosfére.
Modré svetlo má najkratšiu vlnovú dĺžku, a preto je najviac náchylné na rozptyl. Preto je mesiac na tejto fotografii modrý. Rovnaký efekt spôsobuje, že obloha sa nám počas dňa javí ako modrá.
A takto teda vyzerá fotografia z ISS.