Začína sa bezútešné obdobie v roku, kedy niekoľko mesiacov neuvidia slnečné svetlo. Od dnes do 23. januára na Aljaške nastane dlhé obdobie polárnej noci.
Viete si predstaviť žiť niekoľko mesiacov v tme bez slnečného svetla? Toto je zimná realita na severnej pologuli v polárnych oblastiach. Na Aljaške sa dnes začína polárna noc a najbližšie tam slnečné lúče uvidia až 23. januára.
Aj po tomto dátume však bude svetlo počas dňa pribúdať len postupne a ešte niekoľko ďalších dní bude slnečný svit trvať len niekoľko minút či desiatok minút počas dňa.
Polárna noc nastáva počas zimných mesiacov, keď Slnko zostáva pod obzorom nepretržite 24 hodín. Stáva sa to preto, lebo axiálny sklon Zeme spôsobuje, že pól je odklonený od Slnka, a preto Slnko zostáva pod horizontom. Na polárnom kruhu sa polárna noc zvyčajne vyskytuje od konca novembra do konca januára, zatiaľ čo na antarktickom kruhu sa vyskytuje od konca mája do konca júla.
Napríklad mesto Barrow (Utqia ġvik) na Aljaške ostane bez slnečného svetla neuveriteľných 67 dní. Počas polárneho dňa a polárnej noci sa v príslušných regiónoch vyskytujú jedinečné prírodné podmienky, ktoré majú veľký vplyv na miestnu flóru a faunu, ale aj na ľudské aktivity či dokonca emocionálne prežívanie.
Počas polárneho dňa majú výskumníci v polárnych oblastiach možnosť pozorovať a skúmať faunu a flóru oveľa dlhší čas, avšak nepretržité svetlo im môže spôsobiť poruchy spánku. Preto si musia podmienky striedania dňa a noci sami upraviť špeciálnymi závesmi.
Polárna noc pôsobí opačne a oveľa viac na psychiku ľudí. Takisto je potrebné cirkadiálny rytmus upraviť vhodným svietením. Počas dlhotrvajúcej tmy aj vegetácia či zvieratá spomaľujú svoj biorytmus.
Polárna noc takisto prispieva ku globálnym klimatickým podmienkam, keďže počas nej sa dokáže znova vytvoriť dostatočná ľadová a snehová pokrývka, aby ovplyvnila a pomohla regulovať klímu na celom svete.