Astrofotograf zachytil mimoriadne vzácne typy bleskov, ktoré sa objavia iba približne 1 000-krát za rok. Zachytiť tieto tzv. gigantické výtrysky je skôr rarita.
Elektrické výboje, známe ako gigantické výtrysky (angl. gigantic jets) alebo obrovskí škriatkovia, sú podobné tzv. červeným škriatkom – hoci sú ešte intenzívnejšie a stúpajú smerom nahor do atmosféry, namiesto toho, aby padali smerom k zemi.
Astrofotograf chcel nad Portorikom pre Karibskú astronomickú spoločnosť zachytiť búrky a meteory a namiesto toho zachytil niečo oveľa výnimočnejšie. Zábery zo svetelnej šou boli zachytené ešte v nedeľu 4. augusta v skorých ranných hodinách počas intenzívnych búrok.
Pri prezeraní snímok si astronómovia organizácie uvedomili, že zachytili najmenej tri gigantické výtrysky, ako aj niekoľko červených škriatkov.
„Snímky, ktoré sme získali, naznačujú, že tieto výboje, ktoré boli videné, museli trvať dlhšie ako zvyčajne. Až tak, že ich pravdepodobne niektorí ľudia mohli vidieť,“ uviedla Karibskú astronomickú spoločnosť vo svojom príspevku na sociálnej sieti.
Po tom, ako sa o túto snímku podelili so svojimi sledovateľmi, sa ozvalo niekoľko ľudí, ktorí potvrdili, že sa im tieto mimoriadne vzácne gigantické výtrysky podarilo vidieť na vlastné oči.
Gigantické výtrysky sú najvzácnejšou formou blesku, ktoré sa vyskytujú len 1 000-krát za rok. Sú asi 10- až 50-krát intenzívnejšie ako bežné blesky a trvajú menej ako sekundu. Bývajú spojené s búrkami a vyskytujú sa vysoko nad oblakmi.
Svetlo, ktoré produkujú, sa javí ako červené v dôsledku reakcie s dusíkom v mezosfére, a vystupujú približne 50 až 85 kilometrov nad zemský povrch.
Pozoruhodné je, že ich kamera zachytila už v roku 1989. Ako už NASA vysvetlila, príčina gigantických výtryskov nie je jasná, aj keď pravdepodobne bude mať niečo spoločné s nerovnováhou medzi rôznymi časťami zemskej atmosféry, rovnako ako „tradičnejšie“ formy bleskov.