Za oficiálny začiatok zimy sa považuje zimný slnovrat. Ako je teda možné, že meteorologická zima začína v prvý decembrový deň?
Zimný slnovrat síce označuje začiatok zimy na severnej pologuli, meteorológovia však považujú za začiatok zimy iný dátum.
V deň decembrového slnovratu sú slnečné lúče najpriamejšie nad tropickým bodom Kozorožca na južnej pologuli. Pre oblasti severne od rovníka je to najkratší deň z celého roka, po ktorom nasleduje najdlhšia noc.
V roku 2024 pripadá zimný slnovrat na 21. decembra 2024 o 4:20 EST, čím začína astronomická zima. Tá meteorologická zima však začína práve dnes.
Tohto roku nám vyšiel prvý deň adventu aj začiatok zimy skutočne ukážkovo. Prvý december totiž pripadol na prvú nedeľu adventného obdobia. Prečo je však prvý december začiatkom meteorologickej zimy, na rozdiel od toho astronomického?
Astronomická zima sa vždy začína slnovratom, ktorý spadá medzi 20. a 22. decembrom. Tieto dátumy sa z roka na rok líšia v dôsledku priestupných rokov a elipsovitého tvaru obežnej dráhy Zeme okolo Slnka.
Zatiaľ čo tento slnovrat signalizuje začiatok astronomickej zimy na severnej pologuli, ľudia na južnej pologuli ho uznávajú ako prvý letný deň.
Podľa NCEI (Národné centrá environmentálnych informácií) astronomické sezóny tradične trvajú 89 až 93 dní. Táto variabilita môže odborníkom sťažiť porovnávanie štatistík z jedného roka na druhý.
Na rozdiel od nich sú meteorologické ročné obdobia omnoho konzistentnejšie, pričom štyri ročné obdobia sú rozdelené do skupín po troch mesiacoch.
Meteorologická zima trvá každý rok 91 dní, začína sa 1. decembra a trvá do konca februára.
„Pri dodržiavaní občianskeho kalendára a menšej odchýlke v dĺžke a začiatku sezóny je oveľa jednoduchšie vypočítať sezónne štatistiky z mesačných štatistík, pričom obe sú veľmi užitočné pre poľnohospodárstvo, obchod a rôzne iné účely,“ uviedla NCEI.