Za šesť a pol desaťročia sme prešli od jednoduchého zobrazovania k širokému spektru vesmírnych misií, ktoré sledujú všetky zmeny na našej planéte. Náš pohľad na svet sa za posledné roky výrazne zmenil.
Ľudia v minulosti nevedeli, ako naša planéta vlastne vyzerá. Od polovice 19. storočia boli ľudia schopní vytvárať vizuálne záznamy našej planéty, no až v 30. rokoch 20. storočia sme získali prvé fotografie zakrivenia Zeme – zo skromnej výšky 6,4 kilometra.
S nástupom letectva sa ukázalo, že pohľad z vtáčej perspektívy môže poskytnúť ďalšie nové poznatky o tom, ako naša planéta presne vyzerá. O niekoľko rokov neskôr prekonali vysokohorské atmosférické balóny svetový rekord.
Atmosférické balóny dosiahli viac ako 22 kilometra a poskytli podrobnosti o atmosfére, ktorú sme predtým nevideli. O pár rokov neskôr prvé satelity priniesli jasnú podobu našej planéty z vesmíru.
Prvý televízny obraz Zeme z vesmíru priniesla meteorologická družica TIROS-1 v roku 1960. Prvá snímka vyzerala nasledovne:
Za šesť a pol desaťročia sme prešli od jednoduchého zobrazovania k širokému spektru vesmírnych misií, ktoré sledujú všetky zmeny na našej planéte.
Mraky, zrážky, vietor, ľadovce – všetko máme dnes k dispozícii. Satelity z NASA, ESA a mnohých ďalších vesmírnych agentúr pracujú na tom, aby sme lepšie pochopili, aká je naša planéta a ako reaguje napríklad aj na klimatickú krízu.
Najmodernejšie satelity prinášajú farebné zábery vo veľmi dobrej kvalite. Prešlo tak necelých 70 rokov a rozdiel v zobrazovaní a rozdiel je markantný.
Satelitné informácie o našej planéte zohrávajú obrovskú úlohu a neustále sa zdokonaľujú. Je ešte veľa záhad, ktoré musí ľudstvo vyriešiť, no novými technológiami sme o krok bližšie k celkovému pochopeniu fungovania našej planéty.