Stredná Európa, vrátane Slovenska, sa pripravuje na extrémne zrážky, ktoré k nám prinesie tlaková níž Anett. Keď sme už pred pár týždňami informovali o tom, že Stredozemné more je extrémne teplé, tak dôsledok toho pocítime my sami. Aj tento faktor totiž prispeje k mimoriadne nepriaznivému počasiu.
Nad Slovenskou republikou aj strednou Európou sa počas víkendu prejavia dopady zaujímavej meteorologickej situácie. V nasledujúcich dňoch dorazí až extrémne výdatný dážď a teploty ďalej poklesnú – hlavnou príčinou je predovšetkým markantná zmena rozloženia tlakových útvarov nad Európou a okolím. Informuje o tom web CT24.
Nad východným Atlantikom sa vytvorila mohutná blokujúca tlaková výš, po ktorej prednej strane preniká veľmi studený vzduch zo severu ďaleko na juh. Ten vo štvrtok zasiahne aj severné Stredomorie. Tam následne dôjde k vytvoreniu tlakovej níže v oblasti Talianska nielen pri zemskom povrchu, ale vďaka spomínanému studenému vzduchu aj vo vyšších hladinách atmosféry.
Pri takýchto vpádoch studeného vzduchu do tejto časti Európy spravidla vzniká ostré teplotné, respektíve frontálne rozhranie vedúce k vzniku intenzívnych zrážok. Tento rok sa k tomu pridá ešte jeden vplyv: vysoká teplota morskej vody, ktorá je aktuálne výrazne nadpriemerná. V oblasti Jadranu a severného Stredomoria možno čakať vznik silných búrok s prívalovými lejakmi.
Tlaková níž potom bude postupovať do strednej Európy, kde sa ale jej postup k východu takmer zastaví - tam by sa mala zvoľna odsúvať až počas nedele a začiatkom budúceho týždňa. Súčasne dôjde k vzniku výrazného teplotného rozhrania nad východnou časťou strednej Európy – zatiaľ čo za frontom od severu začne prúdiť veľmi chladný vzduch, pred frontom, po zadnej strane tlakovej výše nad východom kontinentu, prenikne teplý vzduch ďaleko na sever. A to znamená, že teploty sa budú v rôznych častiach kontinentu výrazne líšiť.
Maximálne teploty v Česku a na západe Slovenska pri trvalých zrážkach zostanú v piatok aj v sobotu pod desiatimi stupňami Celzia. Najvyššie denné teploty v Česku budú asi o osem až dvanásť stupňov nižšie, než je dlhodobý priemer pre túto časť roka.
Na druhej strane rozhrania ale bude horúco. Napríklad na východe Bieloruska okolo +25 stupňov Celzia a vo východnej polovici Ukrajiny aj tropických tridsať. A letných +25 stupňov namerajú dokonca aj v ruskom Archangelsku na ďalekom severe.
Už je isté, že našu oblasť zasiahnu mimoriadne intenzívne zrážky. Otázkou naďalej ostáva, kde presne udrú v plnej sile.
Panuje totiž priestorová neistota, kde presne sa bude tlaková níž, ktorá dostala meno Anett, nachádzať. Stačí totiž aj posun pár km inam a situácia sa rapídne môže zhoršiť, alebo zlepšiť.
Najnovšie dáta, resp. posledné 4 behy numerického modelu ICON-EU, hovoria o tom, že ťažisko zrážok sa presúva z Moravy nad Slovensko. Popoludňajší výpočet ukazuje, že na našom území môže na niektorých miestach spadnúť aj o 100 mm zrážok viac, ako sa pôvodne očakávalo.
Najnovší model tak počíta s väčším množstvo zrážok práve na našom území. Najviac zrážok má spadnúť na severných návetriach. Ide o oblasť Myjavska, severnej strany Malých Karpát, Javorníkov, Beskýd, severné návetria na Hornej Nitre a Strednom Pohroní. Viac >>>TU.
Okrem toho nás potrápi aj silný nárazový vietor. Ten bude v spojení s podmočenou pôdou vyvracať stromy.
Kde sa silnejší vietor očakáva zobrazuje naša videografika.
Všetko pozorne sledujeme a dôležité informácie nájdete v našom LIVE textovom prenose. Ten je k dispozícii na našej hlavnej stránke, alebo po kliknutí >>>TU.