V našej oblasti pokračuje séria búrok, ktoré sa tvoria hneď na viacerých miestach, pričom niektoré z búrok sú silnejšie. Búrky sú početné a vyskytujú sa na mnohých miestach. Na našom území sa zatiaľ nevyskytujú, no v susednom Poľsku pozorovali výskyt tornáda.
Nad našou oblasťou sa nachádza tlaková níž, ktorá zabezpečuje prísun vlhkého a teplého vzduchu. Tento vzduch je veľmi dobrý pre rozvoj búrok. Môžeme povedať, že aktuálne prevládajúce podmienky nad Európou sú vynikajúce a to vrátane Slovenska. Takýto typ búrok je však veľmi nebezpečný a nepredvídateľný.
Na vine je to, že zatiaľ čo v prípade frontálnych búrok alebo búrkových systémov vieme aspoň orientačne určiť trajektóriu, pohyb búrok a približné prejavy, tak v aktuálne prevládajúcej situácii sa búrky predvídajú pomerne ťažko. Búrky totiž môžu náhle vzniknúť, pričom tie môžu byť lokálne aj výraznejšie. O tom sa presvedčili naši susedia. Zatiaľ čo včera zaznamenali tornádo v Česku, dnes hlási výskyt tornáda susedné Poľsko.
V našej oblasti sa od nedeľňajšieho rána vyskytlo niekoľko búrok a to od Atlantiku až po Baltské more. Na našom území udrelo aktuálne okolo 2500 bleskov, no v celej Európe už takmer 180 000 a ako vidieť na mape bleskov, búrky sa vyskytli prakticky všade.
Z drvivej časti tieto búrky nie sú nebezpečné, no lokálne sa vyskytne aj silnejšia búrková bunka, ktorá je schopná vyprodukovať krúpy, či dokonca tornádo. Včera zosadlo slabšie tornádo v Česku pri Děčíne a teraz hlásia výskyt tornáda v susednom Poľsku.
V popoludňajších hodinách zaznamenali veterný vír pri meste Stargrad, v Západopomorskom vojvodstve. Pri tomto meste sa nachádza jazero Miedwie a nad jeho hladinou pozorovali veterný vír.
Z meteorologického hľadiska ide o slabé tornádo, ktoré je označované ako vodná smršť, respektíve landspout. Landspout je špecifický typ tornáda, ktorý sa nevyskytuje v spojení s mezocyklónou, typickou pre supercelárne búrky.
Veterné smršte sa tvoria počas rastovej fázy kumulusov konvektívneho oblaku. Keď sa povrchové vetry zbiehajú a vytvárajú rotujúci vír na povrchu, tento vír je potom vtiahnutý smerom nahor do stúpavého prúdu oblaku.
Veterné smršte sú zvyčajne slabšie a kratšie trvajúce ako typické tornáda, často trvajú iba približne niekoľko sekúnd, či minút. Spôsobujú menej škôd, pretože sú menej intenzívne. Škody nehlásia ani zo susedného Poľska.