Na netradičných spoločníkov pri kúpaní môžu v týchto dňoch naraziť návštevníci vyhľadávaného lomu vo Výklekách na Přerovsku. Tamojšiu vodnú plochu zaplavili tisíce malých, zhruba dvojcentimetrových sladkovodných medúz.
Sladkovodné medúzy sa v tomto obľúbenom mieste na kúpanie vyskytujú už dlho, avšak tento rok je ich množstvo enormné. Tohtoročnému masívnemu rozmnoženiu však podľa odborníkov mohlo dopomôcť veľmi teplé počasie. Tunajšia tradične studená voda dosahovala pre lom nezvyčajné teploty už v polovici prázdnin.
Návštevníci sa pritom obávať týchto tvorov nemusia, tieto malé tvory totiž nepreniknú ľudskou kožou.
Na tisíce malých medúzok narazil v stredu aj pätnásťročný Ján, ktorý s kamarátmi pravidelne jazdí do lomu skákať z brehov. „Boli hlavne pri brehu, ale boli všade, je ich tam hrozne veľa. Obrovské množstvo sa ich napríklad vyskytovalo v podvečer pri skákacej doske, kde sa dlho drží slnko. Odhadom ich je po celých Výklekoch státisíce. Pri plávaní nejdú ani cítiť, sú veľmi malé ," povedal chlapec pre ČTK.
Medúzy sa v lome vyskytli už skôr. Podľa Vladimíra Uvíru z katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého mohlo tohtoročnému veľkému výskytu dopomôcť aj dlhodobo teplé počasie. „Čo sa týka sladkovodných medúz na Výklekách, je fakt, že ich tu za posledných zhruba 20 rokov naozaj pribudlo. Je možné, že je to vplyvom vyšších teplôt – sú to tropické medúzy, ktoré sa v podobe medúzy vyskytujú pri teplotách 20, cez 25 °C. V rokoch, keď voda týchto teplôt nedosiahne, zostávajú v štádiu polypov, ktoré nejdú zaregistrovať.“
Lom vo Výklekách podľa odborníkov nie je pre sladkovodné medúzy prirodzeným prostredím. „Začali sa zrejme vyskytovať v súvislosti s transportom tropických rastlín do skleníkov, bazénov či do akvárií. V štádiu polypa sa s prenesením takej rastliny môže dostať von, medzi lokalitami ich potom môžu preniesť aj potápači alebo rybári s nástražnými rybkami. Tých ciest je veľa, " doplnil Uviera.
Zvon medúzky má podľa zoológa veľkosť zhruba dva centimetre. Klobúkovité telo je veľmi jemné a priesvitné, s belavým alebo zelenkastým nádychom. Kolónia medúzok je tak pre návštevníkov lomu v týchto dňoch aj pestrofarebný zážitok.
Medúzka sladkovodné pochádza z Číny. V našej oblasti ich možno v štádiu medúz vidieť zriedka, vlani sa napríklad vyskytli po 15 rokoch vo vodách Hlučínskeho jazera. Napriek tomu, že je táto medúzka v Česku invazívnym druhom, pre pôvodné živočíchy ohrozenie nepredstavuje. Živí sa rôznymi veľmi drobnými živočíchmi, ktoré lovia.