Kým v predošlých dňoch sa búrky začali vyskytovať približne od obedňajších hodín, dnes je tomu inak. Búrlivo začalo byť už v nočných hodinách, pričom vo viacerých oblastiach sú búrky sprevádzané intenzívnymi zrážkami.
Prvé búrky sa v piatok začali tvoriť už okolo 01:40 h. Dialo sa tak v Rožňavskej kotline.
Od juhu nad západné Slovensko postupoval búrkový komplex, ktorý priniesol početné búrky najmä do Nitrianskeho kraja. S pribúdajúcimi hodinami sa búrky začali tvoriť na mnohých miestach západného a stredného Slovenska. To spôsobilo viacero problémov a škôd. Informovali sme vás o nich v tomto článku.
Po 09:00 h sa búrky vyskytujú severne od Banskej Bystrice, ale rovnako tak aj na východe krajiny, najmä vo východnej časti Košického kraja, či v okolí Vihorlatu. Presnú polohu búrok môžete sledovať aj prostredníctvom nášho iRadaru.
Búrky, ktoré sa v týchto dňoch tvoria nad našim územím sú zväčša stacionárne. S tým súvisí aj výrazne množstvo zrážok, ktoré sa pri nich vyskytujú.
Od štvrtka 8. júna od 09:00 h do dnešných 09:00 h spadli na našom území desiatky mm zrážok. V Detvianskej Hute zrážkomerná stanica udáva až 61,6 mm zrážok.
Podobne je na tom aj stanica v obci Siladice. Tá udáva úhrn na úrovni 55,9 mm.
Výrazné množstvo zrážok dvíha hladiny riek. Deje sa tak naprieč celým Slovenskom.
Kritická situácia je však na pomedzí Nitrianskeho a Banskobystrického kraja. Tok rieky Štiavnica s hladinou na úrovni 100 cm dosiahol 1. stupeň povodňovej aktivity (SPA).
Ešte horšie je na tom neďaleký tok rieky Jabloňovka v obci Pečenice. Ten s úrovňou hladiny 162 cm dosiahol 3. SPA.
Kvôli nepriaznivej situácii vydal Slovenský hydrometeorologický ústav hydrologickú výstrahu 3. stupňa. A to práve pre okres Levice západ.
„Vzhľadom na prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín na malých tokoch (Jabloňovka) idúcich zo Štiavnických vrchov s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom PA. Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie najmä malých tokov. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie a pod.),“ informuje SHMÚ.
Na záver len dodáme, že všetko pre vás sledujeme online. Náš textový prenos nájdete po kliknutí >>>na tento odkaz.