V Tichom oceáne vybuchla obávaná podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai. Po veľmi silnom a hlasnom výbuchu stúpala do vzduchu horúca para do výšky 15 km, ktorú zachytili aj satelity.
Podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, nachádzajúca sa v súostroví Tonga v južnom Tichom oceáne, v nedeľu vybuchla, ako informovalo Poradné centrum pre sopečný popol (VAAC) Wellington.
Erupcia začala v nedeľu večer okolo 20.30 hod., kedy došlo k veľmi hlasnej a silnej explózii, ktorú dokonca počuli v oblasti, ktoré je od sopky vzdialené 260 km severovýchodne. Erupcia bola taká prudká a hlasná, že ju počulo niekoľko ľudí vo Vava'u.
Na satelitných snímkach získaných 20. decembra o 17:50 UTC bola pozorovaná erupcia na vysokej úrovni do výške 15 km nad hladinou mora. Túto erupciu bolo vidieť aj z vesmíru.
Sopka vyprodukovala obrovské množstvo pary a menšie množstvo sopečného popola. Sopka aj dnes chrlila horúcu paru a je otázne, do kedy bude aktívna.
Merania koncentrácií SO2 v atmosfére založené na satelitoch Sentinel-5 a TROPOMI zaznamenali približne 9 kiloton rozšírených koncentrácií na sever od sopky, informuje Volcano Discovery.
Z dostupných satelitných snímok a obrázkov je pravdepodobné, že prítomnosť vody spôsobuje významnú výbušnú interakciu (freatomagmatickú aktivitu) vody a magmy.
Posledná erupcia tejto sopky nastala 19. decembra 2014 a skončila 23. januára. Erupcia vtedy vytvorila nový ostrov, asi 65 km severozápadne od Nuku'alofa, Tonga, ktorý je tam dodnes.
Ničivejšia erupcia však nastala v roku 2009, kedy sopka vychrlila obrovské množstvo pary, dymu, popola a pemzu, ktorá pokryla takmer celý ostrov čiernym popolom. Táto erupcia zničila všetku vegetáciu na ostrove.