Na vulkanickom súostroví nachádzajúcom sa medzi polostrovom Kamčatka a Japonskými ostrovmi došlo k silnému zemetraseniu. Informuje o tom Európske stredomorské seizmologické centrum.
K zemetraseniu na Kurilských ostrovoch došlo v piatok o 13:47 h nášho času. Podľa dostupných údajov malo silu 6,7 magnitúdy.
Epicentrum sa nachádzalo 653 km východne od Južno-Sachalinsk. Ide o administratívne centrum a najväčšie mesto Sachalinskej oblasti v Ďalekovýchodnom federálnom okruhu v Rusku.
Išlo o stredne hlboké zemetrasenie, ktorých sa eviduje okolo 11 % z celkového počtu zemetrasení. Hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 152 km.
„Celé to trvalo asi dve minúty. Bolo to, akokeby to boli dva otrasy,“ uvádza podľa EMSC jeden zo svedkov zemetrasenia.
Otrasy boli natoľko silné, že hlásenia o nich prichádzajú aj z Južno-Kurilska. To leží viac ako 500 km od epicentra.
Aj keď k zemetraseniu došlo na mori, doteraz neboli vydané varovania pred cunami.
Kurilské ostrovy sú vulkanické súostrovie pozostávajúce z 56 ostrovov, ktoré sa rozprestierajú medzi polostrovom Kamčatka a japonským ostrovom Hokkaidó. Toto súostrovie je mimoriadne zaujímavé z viacerých hľadísk.
Kurily sa tiahnu v dĺžke 1 200 km a tvoria prirodzenú východnú hranicu Ochotského mora. Ich vulkanický pôvod je fascinujúci - zo 100 známych vulkánov je 35 stále aktívnych. Najvyšším bodom súostrovia je sopka Alaid na Atlasovom ostrove s výškou 2 339 metrov.
Kurilské ostrovy sú predmetom dlhodobého územného sporu medzi Ruskom a Japonskom. Tento spor je natoľko významný, že kvôli nemu druhá svetová vojna medzi týmito dvoma krajinami oficiálne ešte stále neskončila. Štyri južné ostrovy - Kunašir, Iturup, Šikotan a ostrovy Habomai - sú v centre tohto konfliktu.
Podľa údajov z roku 2023 žije na Kurilských ostrovoch približne 20 842 obyvateľov. Na ostrovoch sa nachádza 19 trvalých sídel, vrátane dvoch miest (Severo-Kurilsk a Kurilsk) a jedného sídla mestského typu (Južno-Kurilsk).