Na Stanfordskej univerzite v Kalifornii došlo k poruche vodného systému. V dôsledku prasknutia potrubia bola zaplavená serverová miestnosť, ktorá zhromažďuje údaje získané zo satelitov Solar Dynamics Observatory (SDO) a Interface Region Imaging Spectrograph (IRIS). Vedci z NASA tak nemôžu spracovať veľa informácií o aktivite Slnka.
Chybné potrubie široké 10 centimetrov prasklo 26. novembra na Stanfordskej univerzite v americkom štáte Kalifornia. „Prasklina spôsobila vážne zaplavenie budovy a rozsiahle poškodenie laboratória, v ktorom sú umiestnené stroje, ktoré spracúvajú a distribuujú údaje z prístrojov Helioseismic and Magnetic Imager (HMI) a Atmospheric Imaging Array (AIA) a z IRIS,“ uviedlo vo vyhlásení dotknuté pracovisko.
HMI a AIA sú dva z troch vedeckých prístrojov satelitu SDO. Podľa aktualizácie neboli údaje zhromaždené tretím prístrojom, experimentom s extrémnou ultrafialovou variabilitou (EVE), poruchou ovplyvnené.
„Nie je známe, ako dlho bude trvať posúdenie škôd, oprava zariadenia a úplná obnova serverovne,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Vieme, že škody sú rozsiahle a [opravy - red.] nebudú dokončené skôr ako v roku 2025,“ dodalo.
Zaplavenie serverovej miestnosti nemá vplyv na prevádzku satelitov SDO a IRIS. Tie naďalej správne fungujú na obežnej dráhe Zeme.
„Získanie údajov nominálne pokračuje a v súčasnosti sa neočakáva strata nových alebo historických údajov,“ uviedol tím JSOC v aktualizácii. „Systém zberu a distribúcie však v súčasnosti nedokáže spracovať nové údaje (zbierané po 26. novembri), preto dôjde k výraznému oneskoreniu ich doručenia,“ dodal.
Satelit IRIS študuje Slnko. Na obežnú dráhu Zeme bol vypustený v júni 2013. Pozoruje našu hviezdu a pomáha vedcom lepšie pochopiť, ako slnečná aktivita ovplyvňuje život na Zemi.
Satelit SDO študuje dynamiku slnečnej aktivity. Do vesmíru bol vypustený vo februári 2010.