Saharský „piesok“ a prach prúdi do strednej Európy vo veľkom. Aktuálne sa nad našimi hlavami stále nachádza veľká masa prachu pôvodom z Alžírska.
V strednej Európe sa vďaka priaznivému prúdeniu stále nachádza saharský prach. Nie, nejde o žiadne lietadlá, ktoré nakladajú piesok zo Sahary a následne ho vypúšťajú nad Slovenskom! (Titulná fotografia je výtvorom umelej inteligencie.)
Najnovšie modely ukazujú, že tento úplne prirodzený jav bude pretrvávať nad strednou Európou ešte minimálne do soboty 26. apríla. Obyvatelia by mali byť pripravení aj na tzv. krvavý dážď, čiže saharský prach bude ďalšie dni padať spolu so zrážkami.
Do našej oblasti totiž mieri studený front, ktorý už počas večera a noci zmení charakter počasia nad Slovensko. Dnešný teplý deň čoskoro vystrieda ochladenie a dážď. Na čiastočky saharského prachu v našej atmosfére sa naviažu kvapky vody a budú padať na zem.
Tento fenomén, ktorý je v jarných a letných mesiacoch čoraz častejší, aj tentoraz zasiahol naše ovzdušie pomerne intenzívne. Závoj jemného prachu v ovzduší nielenže kazí výhľad na dnešnú modrú oblohu, ale zhoršuje aj kvalitu celkovú vzduchu.
Najnovšie výstupy numerických modelov naznačujú, že prach zo Sahary zotrvá nad Slovenskom minimálne do soboty 26. apríla. Najvyššia koncentrácia prachu je práve dnes na Veľkonočný pondelok. Množstvo saharského prachu dosahuje až okolo 1 000 mgr/m², čo je výrazne nad bežným priemerom v našej oblasti.
Už zajtra bude bude padať tzv. krvavý dážď. Hoci nejde o meteorologický pojem, toto pomenovanie vystihuje tento jav, keďže sa sebou zanecháva kvapky oranžovej, niekedy až červenej farby v závislosti od množstva železa v prachu.
Podľa modelu SKIRON spolu zo zrážkami spadne v utorok okolo 500 mgr/m², a to najmä na juhozápade Slovenska. Ďalšie dni sa bude množstvo saharského prachu postupne znižovať, a to až do soboty, kedy sa postupne z našej oblasti vytratí.
Spolu s častejším a väčším množstvom saharského prachu nad Slovenskom sa ruka v ruke objavujú aj rôzne konšpirácie a hoaxy. Jednu vec však fanúšikovia hoaxov a konšpiračných teórií uvádzajú správne.
„Toto nie je saharský piesok,“ často sa objavuje v komentároch. A tí, čo to tvrdia, majú pravdu! Správne je totiž označenie „saharský prach“, nakoľko nejde len o piesok, ale aj rôzne ďalšie mikročastice, ktoré sa s pieskom zmiešajú.
Všetky konšpirácie a hoaxy o saharskom prachu nájdete v tomto článku.