Vlna horúčav na južnej pologuli začína. Teploty stúpajú k +45 °C a leto ešte ani nezačalo.
Leto sa začína každým dňom a Afrika sa pripravuje na jeden z najteplejších rokov.
V Juhoafrickej republike sa meteorológovia obávajú neskorých jarných horúčav, ktoré už týždne zasahujú väčšinu krajiny.
OSN varovala, že horúce podmienky predstavujú vážnu hrozbu pre už aj tak slabú potravinovú bezpečnosť na kontinente.
Jar sa v južnej časti Afriky blíži ku koncu a tento rok so sebou priniesla aj horúčavy. V piatok namerali v turistickom mestečku Skukuza v Juhoafrickej republike +45,9 °C.
Táto súčasná vlna horúčav a pokračujúci trend globálneho otepľovania naznačujú, že nadchádzajúce leto môže byť v skutočnosti jedným z najteplejších v histórii.
Hoci vlny horúčav nie sú žiadnou novinkou, ich frekvencia, intenzita a trvanie sa v posledných rokoch výrazne zvýšili.
V ôsmich z deviatich provincií Južnej Afriky súčasnej vlne horúčav predchádzala ďalšia vlna, ktorá trvala dva týždne, čo na jar nie je bežný jav.
Vlna horúčav je bolestivou pripomienkou vzájomne prepojených faktorov, ktoré spôsobujú extrémne výkyvy počasia na celom svete.
Juhoafrická meteorologická služba (Saws) varovala, že horúci koniec tohto roka je len ukážkou toho, čo čaká Afriku v roku 2025.
Najnovšie prognózy Organizácie Spojených národov predpovedajú, že horúčavy v budúcom roku zasiahnu najmä obyvateľov Sahelu, ktorý sa nachádza pozdĺž južnej Sahary, Burkinu Faso, Mali, Senegal či južnú Afriku, čím sa zhoršuje už aj tak krehká situácia s jedlom.
Vo väčšine z týchto krajín ešte stále pretrváva sucho, ktoré ich zasiahlo začiatkom roka 2024. Spôsobilo neúrodu v Zimbabwe a Zambii, kde 30 miliónov ľudí zostalo závislých od potravinovej pomoci.
Obyvatelia týchto krajín ostali aj bez elektriny, keďže hladina vody v jazere Kariba, kde sa nachádza vodná elektráreň, je taká nízka, že v súčasnosti funguje len jedna zo šiestich turbín.