Vlci sú späť, a to vo veľkom. Ich počet rastie v celej Európe, pričom na Slovensku aktuálne žije veľká populácia vlkov, a to dokonca niekoľkonásobne vyššia ako v iných európskych krajinách.
Nový výskum odhaduje, že populácia vlkov v Európe rýchlo rastie, a to až o 58 % za 10 rokov. Kým v roku 2022 bola populácia vlkov 21 500, v roku 2010 bol počet vlkov v Európe odhadovaný na približne 12 000 jedincov.
Vlk euroázijský je jedným z najväčších a najrozšírenejších poddruhov vlka sivého, ktorý sa túla po rozsiahlych oblastiach Európy a Ázie. Zatiaľ čo so svojimi severoamerickými „bratrancami“ zdieľajú mnohé fyzické črty, euroázijské vlky sa často považujú za veľmi plaché v prírode.
Kedysi boli vlci rozšírení po celej Európe a po stáročia boli neúnavne lovení, aby sa im zabránilo napádať dobytok. Toto lovenie spôsobilo, že vlci boli takmer na pokraji vyhynutia v našich končinách.
Veci sa zmenili len pred niekoľkými desaťročiami, keď sa objavili nové snahy obnoviť prirodzené biotopy a chrániť populácie prostredníctvom zákazu lovu. Pomohol aj posun vo vnímaní verejnosti, že vlky sú plaché zvieratá, ktoré v drvivej väčšine neútočia na ľudí.
Podľa novej štúdie možno voľne žijúcich vlkov teraz nájsť vo všetkých kontinentálnych európskych krajinách okrem troch mikroštátov Monaka, San Marína a Vatikánu.
Táto mapa ukazuje, že na Slovensku žije veľká populácia vlkov, a to na celom našom území s výnimkou Podunajskej nížiny.
Zatiaľ čo niektoré krajiny majú menej ako 100 jedincov – napríklad Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Maďarsko, Luxembursko, Nórsko a Holandsko – a naopak, niekoľko krajín – Slovensko, Bulharsko, Grécko, Nemecko, Taliansko, Poľsko, Španielsko a Rumunsko – má v súčasnosti rastúcu populáciu viac ako 1 000 jedincov.