Cieľom vyhlášky, ktorá povoľuje lov vlkov, je eliminovať škody na hospodárskych zvieratách. Podľa odborníkov sa však lovom dosiahne presný opak.
Od 1. januára 2025 nadobudla platnosť nová vyhláška, ktorá umožňuje lov vlka na území Slovenska.
V sezóne 2025 je lov povolený do 15. januára, pričom kvótu pre túto sezónu stanovili na 74 jedincov. Kvóty stanovuje ministerstvo pôdohospodárstva.
Lovuchtiví poľovníci sa čo najrýchlejšie chopili príležitosti a už 3. januára sa na Slovensku začali „vlčie jatky“.
Ministerstvo aj niektorí z poľovníkov argumentujú tým, že vlk pácha škody na hospodárskych zvieratách, odstrelom sa škody eliminujú a „ak sa vlk nebude loviť dlhšie, stratí pred človekom rešpekt“.
Ochranári však tvrdia, že lovom dosiahneme pravý opak. Oslabenie svorky vedie k tomu, že vlky sa schyľujú k lovu slabšej koristi, ktorou bývajú najčastejšie práve hospodárske zvieratá.
Poľovníci, pre ktorých bola vlčia trofej odvekým snom, neváhali ani sekundu a hneď po tom, ako dospali Silvester, sa vybrali na lov.
Dňa 3.1.2025 boli pri Vavrišove zastrelené prvé jedince - samica a samec vlka dravého.
Dňa 4.1.2025 bol usmrtený jedinec pri obci Hrišovce (okres Gelnica), 1 jedinec v pondelok, 6.1.2025 pri obci Hranovnica, časť Dubina (okres Poprad). V jej blízkosti je Národná prírodná rezervácia Hranovnická Dubina, kde je lov vylúčený.
Jeden vlk bol zastrelený aj dnes, 13.1. na Dlhom poli pri Žiline, v areáli, kde sa vyskytujú spoločné česko-slovenské svorky.
Ďalších hlási TANAP, NAPANT aj Veľká Fatra. K dnešnému dňu tak bolo zastrelených už 9 vlkov.
Keď je svorka oslabená alebo je vlk odkázaný na osamelý život, často sa schyľuje práve k tomu, že loví ľahkú korisť, akou sú hospodárske zvieratá.
Naopak, keď je svorka silná, spoločnými silami dokážu uloviť aj vysokú zver. Nie nadarmo sa im tak hovorí „sanitári lesa“.
Jelenia aj diviačia zver je u nás premnožená a spôsobuje škody poľnohospodárom ako aj na lesných porastoch. Vlk je ich prirodzeným predátorom, malo by tak byť v našom záujme ho celoročne chrániť.
Video lesoochranárskeho zoskupenia VLK ilustruje, ako vlky prispievajú k eliminácii šírenia klasického moru ošípaných vo Vlčích horách Čergov.
„Nie je možné tieto ulovené vlky nijako stotožniť so škodami, neboli problémové ani synantropné. Zabité boli trojročné zvieratá, veľmi pravdepodobne teda tvoriaci sa alfa pár, čím pravdepodobne došlo k zániku svorky.Tento odstrel bol motivovaný čiste trofejovo, má negatívny vplyv na priaznivý stav populácie vlka, nijako nesúvisí so škodami na hospodárskych zvieratách ani s rizikom synantropizácie. Je v rozpore s cieľmi, ktoré má hájiť a zabezpečiť rezort životného prostredia, negatívne vplýva na ochranu vlka v okolitých národných parkoch,“ vyjadril sa k odstrelu prvých dvoch jedincov ekológ a poslanec EP Michal Wiezik.
Aj ochranárske organizácie Aevis, My sme les, WWF Slovensko a Greenpeace Slovensko žiadajú Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, aby zrušilo vyhlášku, ktorá povoľuje lov vlkov, a aby ostala zachovaná ich celoročná ochrana.
„Cieľ toho lovu alebo povolenie lovu nie je racionálne, nie je ani systematické, ale je rýdzo poľovnícke a trofejné,“ poznamenal riaditeľ organizácie Aevis Rastislav Mičaník. Skritizoval, že vlky sa strieľajú bezdôvodne a náhodne.
Za práva vlkov sa od 90. rokov minulého storočia bije aj Lesoochranárske zoskupenie VLK. Podporiť ich môžete na tejto stránke, na ktorej pravidelne pribúdajú petície za zachovanie chránených území, zrušenie medvedích vnadísk či celoročnú ochranu vlka.