Ako vieme, klíma sa našej planéte sa mení každým rokom a hranice medzi podnebnými pásmami sa nenávratne posúvajú. Odborníci vytvorili špeciálnu interaktívnu mapu, ktorá vám ukáže, aká klíma a aké počasie bude zrejme na Slovensku panovať o 60 rokov. Ste zvedaví?
Do konca storočia už nebudú platiť aktuálne podnebné pásma tak, ako ich poznáme doteraz. Klimatické zmeny každým rokom posúvajú hranice a do roku 2100 už na Slovensku mierne podnebné pásmo platiť nebude.
Aké počasie bude prevládať na Slovensku o 60 rokov, pokiaľ nebudeme proti zmene klímy nič robiť? Veľa ľudí si to nedokáže predstaviť. Pomocou interaktívnej mapy sa teraz môžeme pozrieť, k akému mestu alebo regiónu by sa naše miesto mohlo z hľadiska dnešnej klímy prirovnať.
Podľa Matthewa Fitzpatricka, autora mapy, budú mestá na severnej pologuli za 60 rokov vyzerať veľmi podobne ako súčasné mestá na juhu.
Zaujímavé je, že podľa mapy nie je v súčasnej dobe na svete žiadne miesto, ktoré by zodpovedalo tomu, ako bude v budúcnosti vyzerať klíma v oblastiach blízko rovníka, ako je stredná Amerika, južná Florida alebo severná Afrika.
Ak si napríklad vyberiete N'Djamenu, hlavné mesto Čadu, dostanete iba informáciu, že tamojšia budúca klíma sa bude líšiť od všetkého, čo sa v súčasnosti na Zemi nachádza, čo je veľmi znepokojujúca informácia.
Čo sa týka iných miest, tak podľa tohto scenára by o 60 rokov mali mať napríklad škandinávske mestá ako Štokholm a Oslo takú klímu, ako je súčasná klíma v Chorvátsku. Pre obyvateľov Londýna by mohla byť klíma v roku 2080 podobná klíme ako vo francúzskom Bordeaux.
Ak si do tejto interaktívnej mapy zadáte Bratislavu, tak aplikácia vám ukáže, že o 60 rokov budeme mať takú klímu ako na severe Talianska v oblasti Bologne. Letá budú v priemere o takmer 7 °C teplejšie a zimy o viac ako 5 °C teplejšie, uvádza aplikácia. Podobne sú na tom aj Košice.
Čo sa týka napríklad mesta Žilina, tak to by malo mať klímu ako v strednom Srbsku na Balkáne, a Banská Bystrica ako severné Macedónsko. Ak vás zaujímajú aj iné lokality, odkaz na túto špeciálnu aplikáciu nájdete TU.
Mapu vytvoril Matthew Fitzpatrick, výskumník v oblasti životného prostredia z Marylandskej univerzity. Ukazuje, že v dôsledku prebiehajúcich klimatických zmien by sa teploty a vlhkosť vzduchu aj u nás mohli do roku 2080 priblížiť hodnotám, ktoré sú v súčasnosti typické pre oblasti bližšie k rovníku.
Do mapy boli zahrnuté údaje pre viac ako 40 500 miest a viac ako 5 000 metropolitných regiónov. Pre svoje výpočty použil výskumník štatistickú metódu klimatickej analógie a tiež údaje z Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC).
K dispozícii sú dva súbory dát: predvolené zobrazenie ukazuje najhorší scenár, podľa ktorého sa súčasné vysoké emisie v nasledujúcich desaťročiach výrazne neznížia. To zodpovedá situácii, keď nebudú prijaté žiadne opatrenia proti zmene klímy. Mapa však zobrazuje aj alternatívny pohľad so znížením emisií, ktoré zhruba zodpovedá cieľom Parížskej dohody o klíme z roku 2015.