Chorvátsko hlási najsilnejšie zemetrasenie za 140 rokov. Zemetrasenie v Záhrebe prekročilo úroveň piateho stupňa Richterovej škály. V hlavnom meste Záhreb sú poškodené a čiastočne aj zničené budovy.
Hlavné mesto Záhreb sa zobudilo do veľmi nepríjemného rána. V uliciach mesta sa nachádzajú trosky budov a zničených áut. Zemetrasenie v skorých ranných hodinách si zatiaľ nevyžiadalo obete, ale 15-ročný chlapec je v kritickom stave. Záhreb zažil jedno z najsilnejších zemetrasení v histórii.
Všetko to začalo 24 minút po 6:00 ráno. Záhrebom otriaslo zemetrasenie o sile 5.3 Richterovej škály. Obyvatelia sa vystrašili, no zhruba o ďalšiu pol hodinu prišlo k ďalšiemu silnému zemetraseniu o sile rovných 5.0 Richterovej škály. V ďalších desiatkách minút došlo k dotrasom o sile 3.0, 3.1. a 3.7. Seizmológovia však nevylučujú ani ďalšie silné dotrasy.
Veľké zemetrasenia nie sú zasa na severe Chorvátska ničím výnimočným. Pravidelne tu dochádza k početným zemetraseniam, nakoľko tieto oblasti v okolí Záhrebu sa nachádzajú na západnej hraničnej zóne Panónskej panvy. Oblasť zaznamenala niekoľko zemetrasení so silou viac ako 5.0.
Najsilnejšie zasiahlo Záhreb 19.novembra v roku 1880 a malo silu 6.5 Richterovej škály. Toto zemetrasenie sa nazýva ako: ,,zemetrasenie v Záhrebe,, a malo katastrofické následky. Poškodilo a zničilo až 1758 domov.
V rokoch 1901 až 1970 v Záhrebe zaznamenali desať zemetrasení so silou väčšou ako 5.0 Richterovej škály. To dnešné zemetrasenie však bolo najsilnejšie za uplynulých 140 rokov.
Hlavné mesto Chorvátska hlási poškodené a zničené budovy. Úrady však varujú obyvateľov, aby si dávali pozor a pokiaľ môžu, aby nevychádzali zo svojich domovov a to aj vzhľadom na aktuálnu pandémiu koronavírusu. Môžu sa totiž vyskytnúť aj ďalšie dotrasy.
Silné zemetrasenie vážne poškodilo aj Baziliku Najsvätejšieho Srdca Ježišovho na Palmoticevej ulici v Záhrebe. Kostol utrpel veľké škody a väčšia časť podkrovia sa zrútila. Škody sú aj v meste.
Lekári zatiaľ evidujú jedného zraneného. Je ním 15-ročné dieťa o ktorom média pôvodne písali, že pod troskami zahynul. Lekári však stále bojujú o jeho život v nemocnici v Záhrebe.
Vláda vyslala do Záhrebu armádu, aby začala odstraňovať rozsiahle škody. Požiadala statikov, aby prišli do hlavného mesta a začali posudzovať stav poškodených budov. Škody sú totiž veľké.
Úrady predbežne hlásia, že poškodené sú predovšetkým staršie budovy. Hasiči evidujú desiatky výjazdov, predovšetkým k uväzneným ľuďom vo výťahoch, ako aj k požiarom, ku ktorým došlo bezprostredne po zemetrasení.
Európska komisia aktivovala koordinačné centrum pre núdzové situácie, ktoré je chorvátskej vláde k dispozícii pomôcť. Následky škôd nájdete v galérii.