Vo Vysokých Tatrách na slovensko-poľských hraniciach sa spustila obrovská mokrá lavína. Na jar sa pomerne často uvoľňujú lavíny, najmä v Západných Tatrách.
Počasie na Slovensku naďalej ovplyvňuje frontálne rozhranie a tlaková níž postupujúca od juhovýchodu. Tá prináša zrážky, ktoré majú dažďový charakter až do hranice 1700 m n. m. Situácia v horách je však nebezpečná a môžu sa uvoľniť lavíny.
Jedna obrovská lavína sa strhla aj v Tatrách. Tá zasiahla turistický chodník. Našťastie, lavína nikoho nezasiahla. Je ju možné vidieť z Kondratovej doliny.
Lavíny sa na jar uvoľňujú pomerne často, najmä v Západných Tatrách. V dôsledku intenzívnych zrážok, ktoré aj aktuálne na našom území prevládajú, je snehová pokrývka veľmi mokrá. Tieto masy snehu sú veľmi ťažké a pohybujú sa dosť pomaly, zvyčajne pomalšie ako snehové lavíny.
„Takéto lavíny sú nebezpečné aj pre turistov, ktorí by boli v ich dosahu,“ povedal Tomasz Zając, tatranský sprievodca a pedagóg Tatranského národného parku.
Vo Vysokých, Západných a západnej časti Nízkych Tatier pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, teda druhý stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V najvyšších polohách je hlavný lavínový problém vetrom previaty sneh.
V žľaboch najvyšších polôh s veľkým sklonom situovaných na záveterných stranách hrebeňov je tak možné nájsť vetrom naviate dosky a vankúše nestabilného snehu, ktoré je možné uvoľniť veľkým dodatočným zaťažením. V stredných polohách dážď znižuje stabilitu intenzívnym premáčaním snehovej pokrývky, preto je druhým lavínovým problémom mokrý sneh, informuje Horská záchranná služba (HZS).
Teplé februárové počasie spôsobilo, že snehová pokrývka už v nižších polohách absentuje. Nad ňou sa v stredných polohách nachádza firnová snehová pokrývka, ktorá je však dažďom a kladnými teplotami intenzívne premáčaná.
Na viacerých miestach sa vytvorili nátrže, ktoré lokálne vyvolali základové lavíny. Táto situácia bude pretrvávať aj najbližšie dni.
Suchý sneh sa nachádza iba v najvyšších polohách horstiev a bol vetrom premiestňovaný na záveterné strany pohorí do dosiek a vankúšov. Takéto útvary ležia na vrstve starého firnu, s ktorou nie sú dostatočne zviazané, preto ak sa chystáte na hory, buďte veľmi opatrní.