VIDEO: Saharský prach nad našimi hlavami zakaľuje oblohu

Dominik Cenkner

Možno ste si v týchto dňoch všimli špecifické sfarbenie oblohy, zvlášť pri východe či západe slnka. Môže za to saharský prach nad našimi hlavami. Ako sa k nám dostal a dokedy sa bude držať v ovzduší?

V ovzduší nad Slovenskom sa v týchto dňoch nachádza saharský prach, ktorý k nám prúdi z Afriky. Tento jav nie je nezvyčajný a vyskytuje sa niekoľkokrát do roka, najmä na jar a v lete.

Saharský prach je tvorený jemnými časticami piesku a prachu. Tie sú v púšti v dôsledku vetra zdvihnuté do atmosféry a následne transportované na veľké vzdialenosti.

Mechanizmus prenosu tohto prachu spočíva v tom, že silné vetry a búrkové systémy nad severnou Afrikou zdvihnú častice do vyšších vrstiev atmosféry. Odtiaľ ich vzdušné prúdy, najmä južné a juhozápadné vetry, prenášajú nad Európu, vrátane Slovenska.

 
 

Saharský prach nad našimi hlavami

Model SKIRON predpovedá, že celkové zaťaženie prachom (Total dust load) v nasledujúcich dňoch dosiahne hodnoty od 100 do 800 mg/m2. To znamená zvýšenú koncentráciu týchto častíc vo vzduchu.

Jarné upratovanie vonkajších častí vašich domovov môžete opäť odložiť. Model predpokladá, že počas víkendu časť prachu spadne so zrážkami na zem.

Prítomnosť saharského prachu v ovzduší môže mať rôzne dôsledky, najmä pre citlivé skupiny obyvateľstva, ako sú alergici, astmatici a ľudia s ochoreniami dýchacích ciest. Vysoké koncentrácie prachu môžu spôsobovať podráždenie slizníc, kašeľ, kýchanie a zhoršenie dýchania. Zdraví jedinci si však väčšinou jeho prítomnosť všimnú len vo forme mierneho diskomfortu alebo zvýšenej únavy.

Viditeľným prejavom je znížená kvalita ovzdušia a zhoršená dohľadnosť. Obloha môže mať typický hmlistý alebo žltkastý nádych. Taktiež môže ovplyvniť tvorbu oblačnosti a zrážok, pričom sa niekedy objavuje aj fenomén „špinavého dažďa“, keď kvapky obsahujú častice prachu.

Vplyv saharského prachu na zdravie je individuálny a závisí od koncentrácie a citlivosti organizmu. Počas dní so zvýšenou prašnosťou sa odporúča obmedziť fyzickú aktivitu vonku, najmä pre ľudí s dýchacími ťažkosťami. Je tiež vhodné dbať na dostatočný príjem tekutín a prípadne si chrániť dýchacie cesty rúškom alebo respirátorom, ak je ovzdušie veľmi znečistené.

 

Hoci saharský prach môže spôsobovať určité nepríjemnosti, má aj pozitívne účinky. Obsahuje minerály, ktoré môžu prospievať pôde a rastlinám. Tento prírodný fenomén nám tak pripomína prepojenosť ekosystémov na celej planéte a ukazuje, ako vzdialené oblasti môžu ovplyvňovať naše životné prostredie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
14 °C / 1 °C
Vieroslava
Zajtra
Prehánky
12 °C / -1 °C
Benjamín
Utorok
Občasný dážď
10 °C / -1 °C
Hugo
Streda
Prehánky
10 °C / 0 °C
Zita
Štvrtok
Oblačno
10 °C / -1 °C
Richard
Piatok
Skoro jasno
11 °C / -1 °C
Izidor
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd