Mnohí Slováci boli svedkami úchvatnej svetelnej šou na oblohe a ani nebolo treba cestovať do severských krajín. Z nášho územia sa dala pozorovať intenzívna polárna žiara.
Slováci, ako aj mnohí iní obyvatelia Európy sa v pondelok pripravovali na príchod polárnej žiary a mnohým sa to aj podarilo, a na vlastné oči videli niečo, čo sa v našich končinách často nevidí.
Polárna žiara videná v našich zemepisných šírkach bola výsledkom silnej geomagnetickej búrky, ktorá zasiahla Zem v noci z nedele na pondelok a z pondelka na utorok.
Túto noc bola geomagnetická búrka ešte silnejšia a polárna žiara na oblohe svietila jasnejšie a krajšie v intenzívnych ružových, fialových a zelenkavých odtieňoch.
Do redakcie nám čitatelia poslali mnoho krásnych záberov polárnej žiary a dostalo sa k nám aj časozberné video, ktoré priam vyráža dych svojou krásou.
Video vzniklo nad obcou Sobotište v okrese Senica a ukazuje polárnu žiaru v celej svojej kráse. Veď napokon, presvedčte sa sami!
Polárne žiary v našich zemepisných šírkach síce nie sú bežné, no z času na čas sa môžu objaviť, ak dôjde k silnej geomagnetickej búrke, ako to bolo aj v tomto prípade.
Zvyčajne sa objavujú iba na póloch a sú viditeľné v severských krajinách. Málokedy však dôjde k takým silným búrkam a vhodným podmienkam, aby boli polárne žiary viditeľné aj u nás.
Slnko však smeruje svojmu maximu, čo znamená, že nasledujúcich pár rokov bude dochádzať k častým slnečným erupciám, ktoré budú chrliť výrony koronálnej hmoty.
Ak budú tieto prúdy nabitých častíc smerovať k našej planéte a zasiahnu ju, dôjde ku geomagnetickej búrke. V závislosti od sily slnečného vetra a prúdu nabitých častíc môžu tieto búrky vyvolať veľmi intenzívne polárne žiary.
Vo všeobecnosti platí, že čím silnejšia geomagnetická búrka, tým je aj polárna žiara viditeľnejšia v nižších polohách od severného pólu. No na to, aby sme polárne žiary videli, musia byť splnené aj ďalšie podmienky. V tomto prípade, v noci z pondelka na utorok, to vyšlo na jednotku.