Počas včerajšieho dňa došlo na jednom z letov z Európy do USA k nebezpečnému incidentu, keď sa lietadlo dostalo do zóny silných turbulencií. Tie boli také silné, že piloti ani posádka také turbulencie ešte nezažili.
Na lete zo Štokholmu do Miami došlo počas včerajšieho dňa k nebezpečnému incidentu. Lietadlo sa dostalo do tak silných turbulencií, že lietadlu vypadol jeden z motorov. Skúsená posádka sa bezprostredne po incidente rozhodla vrátiť späť do Európy a mnohí sa pýtajú prečo?
Vo štvrtok o 13. hodine vzlietol let SAS SK957 z letiska Arlanda s 254 pasažiermi na palube smerom do Miami. Po piatich hodinách letu sa však situácia dramaticky zmenila. Lietadlo narazilo na silnú turbulenciu nad Grónskom, ktorá spôsobila výrazné otrasy.
„V takejto situácii sa pilot snaží okamžite opustiť oblasť turbulencie zmenou letovej výšky,“ vysvetľuje Anders Åkerberg, pilot a manažér pre bezpečnosť v SAS. Napriek tomu, že tento manéver je účinný, môže byť pre cestujúcich nepríjemný, keď lietadlo prudko klesá a zároveň je zmietané turbulenciami.
Po opustení turbulenčnej zóny piloti vykonali základnú kontrolu stavu lietadla. „Lietadlo nebolo poškodené a cestujúci neboli v ohrození,“ ubezpečil Åkerberg. Počas turbulencie došlo k výpadku jedného z motorov, ktorý sa našťastie podarilo späť nahodiť.
Lietadlo sa aj preto namiesto pokračovania do Miami rozhodlo vrátiť do Európy. Ako cieľovú destináciu zvolili Kodaň, kde má SAS špeciálne vybavenie a školený personál na dôkladné prehliadky lietadiel. „Tím v Kodani je pripravený nielen na technické kontroly, ale aj na starostlivosť o pasažierov, ktorí môžu mať obavy či traumy z takýchto udalostí,“ dodal Åkerberg.
Rozhodnutie neletieť do najbližšieho letiska alebo pokračovať do Miami bolo založené na dostupnosti potrebného vybavenia a odborníkov. „Toto nie je niečo, čo sa dá zaistiť hocikde na svete. Najrýchlejším riešením je návrat na našu základňu, kde máme plnú kontrolu nad situáciou,“ objasnil Åkerberg.
V Kodani sa cestujúcim poskytla starostlivosť a zároveň sa zabezpečila ich ďalšia preprava. „Naším cieľom je, aby sme čo najrýchlejšie vrátili lietadlo do prevádzky a postarali sa o všetkých pasažierov, či už emocionálne, alebo logisticky,“ dodal.
Pri incidente sa jeden pasažier ľahko zranil, no väčšina ostatných vyviazla bez fyzickej ujmy. „Bezpečnostné pásy, ktoré boli v danej chvíli zapnuté, zohrali kľúčovú úlohu pri ochrane pasažierov,“ skonštatoval Åkerberg s tým, že je uspokojujúce, že väčšina cestujúcich dodržala pokyny posádky.