Za posledný mesiac sa Filipínami prehnali tri silné tropické búrky a tajfúny. Aktuálne krajinu znova zdevastoval ďalší tajfún Toraji. Tisíce ľudí museli znova evakuovať.
Tajfún Toraji tvrdo zasiahol poľnohospodárske oblasti na severovýchode Filipín, ktoré už za posledné 3 týždne zdevastovali 3 po sebe idúce cyklóny. Nové nebezpečenstvo prišlo s vetrom dosahujúcim rýchlosť 130 km/h a nárazmi až 180 km/h.
Tajfún sa na pevninu dostal v provincii Aurora a potom smeroval k ostrovu Luzon, najväčšiemu na tomto súostroví. Obyvatelia sa ešte nestihli spamätať z predchádzajúcich nešťastí a už je tu ďalšie.
Devastáciu spôsobenú tajfúnom znásobili silné dažde z predchádzajúcich týždňov, ktoré spôsobili, že pôda v hornatom Luzone bola mimoriadne zraniteľná voči záplavám a zosuvom pôdy. Minister vnútra Jonvic Remulla nariadil nútenú evakuáciu ľudí v 2 500 dedinách.
V očakávaní príchodu tohto tajfúnu boli zatvorené školy, zatiaľ čo trajektová doprava medzi ostrovmi a vnútroštátne lety boli pozastavené v provinciách pozdĺž trasy búrky. Tento tajfún je 14. extrémnou poveternostnou udalosťou, ktorá tento rok zasiahla súostrovie, a už teraz je vysoká výstraha pred vytvorením nového systému nízkeho tlaku v Tichomorí, ktorý by sa mohol zmeniť na ďalší cyklón.
Daň za 3 predchádzajúce cyklóny je dramatická: viac ako 160 mŕtvych, tisíce zničených domov a rozsiahle škody na poľnohospodárskej pôde, pričom sa zúčastnilo viac ako 9 miliónov ľudí, z ktorých mnohí sú stále nútení žiť v núdzových prístreškoch. Medzinárodná pomoc, najmä z krajín južnej a východnej Ázie a Spojených štátov, umožnila prepravu potravín, vody a iného základného tovaru do najviac postihnutých provincií.
Filipíny, súostrovie ležiace pozdĺž tichomorského ohnivého kruhu, patrí medzi oblasti sveta najzraniteľnejšie voči prírodným katastrofám: tajfúny, zemetrasenia a aktívne sopky sú súčasťou dramatického geologického kontextu krajiny.