Vesmír je miesto, ktoré zakaždým dokáže prekvapiť. Pred časom sme v ňom vďaka známemu astrofotografovi mohli vidieť Srdce i Dušu. Veríte inak na čarodejnice? Nie? Tak vedzte, že vo vesmíre minimálne jedna existuje.
Pán Ján Gajdoš z Belej nad Cirochou, sa nám pochválil ďalším nádherným záberom. Ten vznikal od 4. novembra do 7. novembra tohto roku zo spomínanej obce v okrese Snina.
Po tom, čo sme začiatkom novembra písali o jeho astrofotografii zachytávajúcej hmlovinu Srdce, tu dnes máme hmlovinu NGC 1909. Medzi profesionálnymi i amatérskymi nadšencami astronómie sa o nej hovorí ako o Hlave čarodejnice.
Čím je táto hmlovina zaujímavá? Dozviete sa to v ďalšej časti tohto článku.
Hmlovina NGC 1909, známa aj ako Hlava čarodejnice (Witch Head Nebula), je fascinujúci objekt v súhvezdí Eridanus. Táto reflexná hmlovina je vzdialená približne 900 svetelných rokov od Zeme a je považovaná za pozostatok dávnej supernovy alebo plynového oblaku, ktorý je osvetlený blízkou superobrovskou hviezdou Rigel v súhvezdí Orion.
Svoje meno dostala podľa svojho nezvyčajného tvaru, ktorý pripomína profil čarodejnice. Tento tvar je výsledkom interakcie medzi plynom a prachom v hmlovine a silným žiarením z hviezdy Rigel. Hmlovina je veľmi slabá a je viditeľná len za veľmi priaznivých podmienok, no jej modrastý odtieň je spôsobený tým, že prachové častice v hmlovine lepšie odrážajú modré svetlo než červené.
Hmlovina NGC 1909 je zložená z molekulárnych oblakov, ktoré obsahujú značné množstvo oxidu uhoľnatého, čo naznačuje prítomnosť molekulárnych oblakov a tvorbu hviezd v hmlovine. V skutočnosti boli v hmlovine objavení kandidáti na predhlavné sekvenčné hviezdy a niektoré klasické T-Tauri hviezdy, čo naznačuje, že hmlovina je aktívnym miestom tvorby hviezd.
NGC 1909 je dôležitým objektom pre štúdium procesov tvorby hviezd a interakcie medzi hviezdami a medzihviezdnym prostredím. Jej blízkosť k hviezde Rigel a jej poloha v súhvezdí Eridanus ju robia zaujímavým objektom pre amatérskych aj profesionálnych astronómov. Hmlovina je tiež súčasťou väčšej štruktúry známej ako bublina Orion-Eridanus, ktorá je obrovskou supershellou (superbublinou) molekulárneho vodíka vytvorenou vysokohmotnými hviezdami asociácie Orion OB1.
Pozorovanie hmloviny je náročné kvôli jej slabej jasnosti. Najlepšie je ju pozorovať pomocou ďalekohľadu s dlhšou expozíciou, ktorá umožní zachytiť jej jemné detaily a modrastý odtieň. Hmlovina je najlepšie viditeľná počas zimných mesiacov, keď je súhvezdie Eridanus vysoko na oblohe.
Čo záber, to nádhera. Aj tak by sa dali charakterizovať fotografie, ktoré zhotovuje pán Ján Gajdoš. O jeho záberoch sme na našom webe informovali už neraz. Prinášame vám preto výber tých najkrajších:
V prípade, že sa aj vám podarilo zachytiť niečo zaujímavé v súvislosti s počasím či astronómiou a chcete sa s tým pochváliť, môžete nám zábery poslať do redakcie. Budeme sa na ne tešiť.
Využiť môžete náš kontaktný formulár. Prípadne sme vám k dispozícii aj prostredníctvom aplikácie WhatsApp.