Juhoamerická Venezuela sa môže pochváliť dych-vyrážajúcim prírodným javom. Nad jazerom Maracaibo prebieha väčšinu nocí v roku búrka, pri ktorej je možné zhliadnuť až 30 bleskov za minútu. Atmosférický jav, ktorý miestni označujú ako Catatumbo, teda „Dom bleskov“, tak z vodnej plochy robí miesto s najväčšou koncentráciou bleskov na svete.
Na prírodnú zvláštnosť poukázal portál Severe Weather Europe. Jav Catatumbo, pomenovaný podľa rovnomennej rieky, ktorá sa do jazera vlieva, je dôvodom, prečo sa oblasť považuje za miesto nekonečnej búrky.
Tento zhluk bleskov sa objavuje päť dní zo šiestich a trvá vždy niekoľko hodín. Za minútu sa tak môže objaviť až 30 jednotlivých výbojov.
K búrlivému počasiu dochádza počas 297 nocí za rok. Vedci vypočítali, že na kilometer štvorcový jazera vychádza za rok až 233 zábleskov. V prípade najfrekventovanejšieho miesta Európy, teda oblasti na severovýchode Talianska, ide o osem bleskov.
Za všetkým stojí unikátna kombinácia geografie vodnej plochy a okolitého podnebia. Horský vietor, ktorý zostupuje z pohoria Ánd, sa stretáva s teplým a vlhkým vzduchom nad hladinou jazera. To vyvoláva silné búrky najmä v ústí rieky Catatumbo.
Blesková stena je natoľko vytrvalá a pravidelná, že vošla do známosti aj ako prírodný maják, pretože je možné ju zahliadnuť na mnoho kilometrov. Neobvyklý atmosférický jav opísal taliansky geograf Agostino Codazzi ako „nekonečný blesk“.
Značná časť jazera sa ale stretáva s výrazným znečistením. Roky nezodpovedného nakladania s odpadmi a nezáujem ropných spoločností viedli ku katastrofálnemu stavu. Pod vodnou plochou sa ukrývajú až dve tretiny ropných zásob krajiny.
„Jazero s rozlohou 13 tisíc kilometrov štvorcových rozhodne nie je v perfektnom stave. Ale ekosystém ešte nie je mŕtvy,“ zhodnotil riaditeľ centra pre výskum vody na univerzite v regióne Zulia Suher Yabroudi.