Molekulárni biológovia Slovenskej akadémie vied a Univerzity Komenského pripravili nový antimikrobiálny proteín účinný v boji proti baktériám, ktoré sú známe ako pôvodcovia infekcií u tehotných žien a detí.
Molekulárni biológovia Slovenskej akadémie vied (SAV) a Univerzity Komenského (UK) dosiahli veľký úspech na poli medicíny.
Naši vedci pripravili nový antimikrobiálny proteín účinný v boji proti streptokokom. Antimikrobiálny preparát endolyzínu môže pomôcť pri urogenitálnych infekciách, ale aj liečbe nehojacich sa rán či žilových vredov.
Streptokoky sú baktérie okrúhleho tvaru, ktoré sú častými pôvodcami chorôb ako angína či bakteriálny zápal kože. Šíria sa kvapôčkami a sú nákazlivé.
Spôsobujú aj iné ochorenia dýchacích ciest ako zápal priedušiek, zápal pľúc či zápal prínosových dutín, ďalej zápal stredného ucha, zápal močových ciest (zápal obličiek), zápaly kože, meningitídu (zápal mozgových blán) a iné druhy zápalov tkanív a infekcie rán.
Prenášajú sa vzduchom pri kašli alebo kýchnutí, pričom sa takto dostanú do sliznice iného človeka. Taktiež sú prenosné dotykom a cez kontaminované predmety.
Endolyzíny vyvinuté molekulárnymi biológmi zo Slovenskej akadémie vied a Univerzity Komenského, majú okrem iného aj potenciál v boji s patogénnymi baktériami Streptococcus agalactiae, ktoré sú známe ako pôvodcovia infekcií u tehotných žien a detí.
U ľudí s oslabeným imunitným systémom môže infekcia spôsobiť ochorenia, ako sú meningitída, streptokokový toxický šokový syndróm či infekcie močových ciest. V dôsledku nevýhod antibiotickej liečby bakteriálnych infekcií sa v súčasnosti hľadajú nové možnosti terapie.