Rok 2022 prinesie viaceré zaujímavé vesmírne javy, ktoré budeme môcť pozorovať na nočnej oblohe počas nasledujúcich mesiacov. Na ktoré sa môžeme tešiť?
Tento rok ponúka viaceré zaujímavé astronomické javy a všetci milovníci vesmírnych udalostí si môžu prísť na svoje. Prinášame vám prehľad toho najlepšieho, čo nás tento rok čaká.
V máji budeme môcť pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca nízko nad obzorom v ranných hodinách. Zatmenie nastane 16. mája o 6.14 hod. Mesiac bude zapadať o 5.15 a úplná fáza zatmenia bude začínať o 5.28 hod.
V utorok 14. júna sa o 13.52 hod. Mesiac ocitá v splne. O jedenásť hodín neskôr, hodinu po polnoci 15. júna, bude Mesiac najbližšie k Zemi.
Stredy oboch telies bude v tej chvíli deliť vzdialenosť 357 428 km, kedy nastáva tzv. superspln. O supersplne hovoríme vtedy, keď sa vzdialenosť Mesiaca v splne líši od najmenšej možnej (približne 356 500 km) o menej ako 10 %.
V októbri nás čaká čiastočné zatmenie Slnka. Nastane 25. októbra so začiatkom po 11.00 hod. Zatmenie potrvá približne do 13.30 hod.
Z geometrického hľadiska budú u nás na pozorovanie tohto zatmenia ideálne podmienky. Dúfajme, že na konci októbra vyjde aj počasie.
Pre milovníkov pozorovania planét prinášame dátumy, kedy bude Merkúr, Saturn a Jupiter najlepšie viditeľný na nočnej oblohe. Planéta Merkúr bude najlepšie viditeľná na oblohe už v apríli. Slnku najbližšia planéta väčšinu roka našim očiam uniká, pretože sa stráca v žiare našej hviezdy. 14. apríla nájdeme Merkúr okolo 20.00 hod vo výške 5 ° nad severozápadným obzorom.
Saturn sa 14. augusta dostane do opozície so Slnkom a bude najjasnejší a najbližšie k Zemi. V tento deň bude pozorovateľný po celú noc. Pozorovať Jupiter sa bude dať najlepšie 26. septembra, kedy sa Jupiter ocitne v opozícii so Slnkom a v rovnaký deň bude tiež najbližšie k Zemi.