Vedci prišli s revolučnou vakcínou, ktorá môže pomôcť v boji proti globálnemu otepľovaniu. Očkovať sa však nebudú ľudia, ale kravy. Vakcína má výrazne redukovať ich plynatosť, pri ktorej sa uvoľňuje veľmi škodlivý metán.
Metán je silný skleníkový plyn, ktorý sa do veľkej miery pričiňuje o globálne otepľovanie. Kravy po celom svete produkujú približne tretinu všetkých emisií metánu súvisiacich s ľudskou činnosťou.
John Hammond, riaditeľ výskumu v britskom Pirbright Institute, ktorý dlhodobo študuje vplyv emisií z poľnohospodárstva na klimatické zmeny, prišiel s novým nápadom, ktorý by mohol tieto emisie metánu výrazne znížiť. Vedec totiž vyvíja vakcínu, ktorá zníži plynatosť u zaočkovaných kráv, informuje CNN.
Fermentačný proces skonzumovanej trávy prebieha v bachore – jednom zo štyroch častí žalúdka kravy – kde sa počas trávenia uvoľňuje metán. Tento skleníkový plyn je uvoľňovaný do atmosféry najmä počas grgania a uvoľňovania plynov, ktoré prirodzene sprevádza proces trávenia u prežúvavcov.
Hospodárske zvieratá vo všeobecnosti tvoria asi tretinu emisií metánu súvisiacich s ľudskou činnosťou, čo je veľmi výrazné číslo vzhľadom na environmentálne dopady.
Niektoré farmy už používajú potravinové aditíva, ktoré pomáhajú znižovať produkciu metánu v žalúdku kravy, ale tieto aditíva majú aj nevýhody. Napríklad ak sa zvieratá voľne pohybujú po pastvinách od jari do jesene, je potrebné vyriešiť neustále zásobovanie týchto aditív v presnom množstve, čo je ťažké na manažment.
Vakcína by však mohla byť alternatívou a vedci na nej usilovne pracujú. Pirbright Institute v Spojenom kráľovstve, virologické laboratórium so zameraním na hospodárske zvieratá, vedie trojročnú štúdiu na jej vývoj.
„Príťažlivosť vakcíny spočíva v tom, že ide o veľmi dobre prijatú prax a ľudia vedia o výhodách očkovania pre zdravie zvierat vo všeobecnosti,“ hovorí John Hammond, riaditeľ výskumu v The Pirbright Institute.
Ide teda o jednu z globálnych inovácií, ktorých cieľom je urobiť poľnohospodárstvo šetrnejšie k životnému prostrediu. Táto vakcína predstavuje priekopnícky prístup k udržateľnému poľnohospodárstvu, pričom to nie je len technologickou novinkou, ale aj dôležitým krokom v boji proti klimatickým zmenám.