Lieky aj drogy stále viac prenikajú do životného prostredia. Ďalším dôkazom je nový výskum amerických vedcov, ktorí v telách delfínov našli stopy liečiv používaných v ľudskej medicíne. Vedci však našli ešte niečo, čomu na prvé počutie možno ani neuveríte.
Vedci, ktorí študovali delfíny z Mexického zálivu, našli v telách týchto cicavcov fentanyl, opioidný liek proti bolesti 100-krát silnejší ako morfín. Výskumníci venujú pozornosť negatívnemu vplyvu, ktorý môže mať prítomnosť týchto typov drog v ekosystémoch.
„Nesprávne užívanie liekov má negatívne dôsledky; vrátane rezistencie voči antibiotikám, závislosti, predávkovania a dokonca aj smrti. Liečivá sa navyše stali novými látkami prispievajúcimi k znečisteniu. Predstavujú rastúci globálny problém, pretože ich prítomnosť sa preukázala v sladkovodných ekosystémoch, riekach aj oceánoch po celom svete,“ popísali problém autori štúdie, ktorá vyšla v odbornom časopise iScience.
Vedci v nej skúmali 89 vzoriek tuku od delfínov voľne žijúcich v blízkosti amerických brehov. 68 zvieratám vedci odobrali vzorky „za živa“, ďalších šesť zvierat našli mŕtvych a vzorky im teda odobrali posmrtne.
V telách tretiny zvierat sa našli stopy liečivých látok používaných v ľudskej medicíne. Fentanyl, látku používanú (a v USA aj nadužívanú) proti bolesti, testy odhalili u osemnástich živých a všetkých mŕtvych zvierat. Hoci vedci vzorky zbierali na troch rôznych miestach v Mexickom zálive, výsledky boli vo všetkých lokalitách podobné.
„Delfíny sa často využívajú ako bioindikátory zdravia ekosystémov. Ich tuk je totiž bohatý na lipidy, čo spôsobuje, že sa v ňom dobre ukladajú rôzne znečisťujúce látky,“ doplnili autori s tým, že odber vzoriek tuku od živých zvierat je relatívne bezbolestný a neinvazívny.
Výsledky, ktoré ukazujú, ako veľmi prenikol fentanyl do delfínich tiel, podľa vedcov naznačujú, že sa jedná o dlhodobý problém, ktorý sa rozšíril do všetkých častí Mexického zálivu. Výskum tiež odhalil, že vzorky tkanív delfínov žijúcich v oblastiach s vysokým rizikom ohrozenia obsahovali vyššie koncentrácie liečiv.
„Chronická expozícia liečivám a ich kumulatívne účinky na morské cicavce nie sú doposiaľ plne známe, ale ich prítomnosť v troch populáciách delfínov v Mexickom zálive podčiarkuje potrebu rozsiahlych štúdií, ktoré by posúdili rozsah a zdroje kontaminácie,“ podčiarkli autori.