Vedci prekvapujú tvrdeniami, že technicky stále žijeme v dobe ľadovej, ktorá začala pred viac ako 250 miliónmi rokov.
Doba ľadová je dlhé časové obdobie – od miliónov až po stovky miliónov rokov – kedy sú globálne teploty nižšie a veľké oblasti planéty sú pokryté ľadovými príkrovmi a ľadovcami.
Na Zemi bolo najmenej päť dôb ľadových, o ktorých vieme, pričom najdlhšia doba ľadová – hurónska – trvala viac ako 300 miliónov rokov. Aktuálne sa nachádzame v dobe ľadovej, ktorá začala asi pred 2,6 miliónmi rokov, informuje IFL Science.
Vedci vysvetľujú, že pokiaľ sú Grónsko a Antarktída stále zamrznuté, technicky žijeme v dobe ľadovej. Počas doby ľadovej existujú obdobia vyšších teplôt, kedy ľadovce a ľadové šelfy ustupujú, a tieto obdobia sú známe ako medziľadové obdobia.
Porovnaním našich súčasných podmienok s tými, ktoré vedci našli v minulosti štúdiom ľadových jadier, sedimentov a skál, je možné, že sa práve teraz nachádzame v tejto medziľadovej dobe v rámci doby ľadovej.
Narastajúce teploty výrazne vplývajú na dĺžku trvania doby ľadovej. Keďže dochádza ku globálnemu otepľovaniu, doba ľadová smeruje k svojmu koncu.