La Niña oficiálne prebieha, ako potvrdil Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA). Táto studená fáza cyklu ENSO (El Niño Southern Oscillation) však prichádza v slabšej a kratšej udalosti ako zvyčajne, no aj tak bude v nasledujúcich mesiacoch naďalej ovplyvňovať globálnu klímu.
La Niña je studená fáza prirodzeného klimatického cyklu známeho ako ENSO, ktorý sa vyznačuje zmenami teploty atmosféry a povrchu mora v tropickom Tichom oceáne.
Počas udalosti La Niña majú severné Spojené štáty americké a Kanada tendenciu zažiť chladnejšie a vlhšie zimy, zatiaľ čo juh Spojených štátov sa stáva teplejším a suchším. Okrem toho môže La Niña zvýšiť aktivitu hurikánov v Atlantiku.
V Európe je vplyv tohto fenoménu o niečo menší, no zvyčajne prináša chladnejšiu zimu s väčším množstvom snehu. Zimy sú vo všeobecnosti vlhkejšie a chladnejšie.
Cyklus ENSO sa strieda medzi teplou fázou (El Niño) a studenou fázou (La Niña) každých 2 až 7 rokov, pričom každá udalosť trvá približne jeden rok.
Po tom, čo El Niño prispel k rekordným teplotám v rokoch 2023 a 2024, očakával sa príchod La Niña . Tento jav sa však vyvinul neskoro a objavil sa až v decembri 2024 a podľa prognóz by mohol pokračovať až do apríla 2025.
Podľa NOAA sa podmienky La Niña očakávali už vlani v lete, no boli oneskorené v dôsledku vyšších teplôt oceánu.
Až v decembri klesla povrchová teplota tropického Pacifiku pod kritickú hranicu 0,5 °C pod dlhodobý priemer, čo oficiálne znamenalo nástup atmosférického fenoménu La Niña, čo potvrdili aj vedci z NOAA. Klimatické modely predpovedajú, že tieto teploty zostanú pod prahovou hodnotou až do jari.
Podľa predpovedí NOAA existuje 59 %-ná šanca, že La Niña bude pretrvávať až do apríla, po čom bude nasledovať návrat k neutrálnym podmienkam medzi marcom a májom.
Aby sa La Niña dostala do oficiálneho zoznamu rekordov, teploty by museli byť pod prahovou hodnotou aspoň 5 po sebe nasledujúcich sezón (3-mesačné obdobia). Ak sa udalosť skončí v marci až máji, nemusí sa považovať za oficiálnu epizódu v histórii klímy.
Vedci budú pokračovať v monitorovaní povrchových teplôt mora v tropickom Pacifiku, aby určili trvanie tejto udalosti a študovali faktory, ktoré ju robia kratšou a slabšou ako normálne.
Slabšia La Niña však vplýva aj na globálne počasie. Kým USA zažíva veľmi chladnú zimu, vplyv na to má však narušený polárny vír ako samotná La Niña. V Európe sa vplyv tohto fenoménu nijak výrazne neprejavuje.