Tento vírus robí z ľudí na „magnet na komáre“. Využíva ľudskú kožu na prilákanie komárov, aby sa mohol ľahšie šíriť.
Podľa štúdie vedcov z Liverpool School of Tropical Medicine vo Veľkej Británii vírus Zika využíva ľudskú kožu na prilákanie komárov, aby sa mohol ľahšie šíriť.
Vírus sa objavuje v čoraz väčšom počte krajín Afriky, Južnej Ameriky, Karibiku, juhovýchodnej Ázie a Oceánie. Prenášajú ho primárne komáre Aedes aegypti a infekcia je zvyčajne asymptomatická alebo krátka a mierna.
Infekcia je však nebezpečná pre tehotné ženy, pretože môže spôsobiť vážne poškodenie plodu (najmä mozgu). V súčasnosti nie je k dispozícii účinná vakcína proti tomuto vírusu.
S otepľovaním klímy a rastúcou urbanizáciou sa rýchlo šíri druh egyptského komára, ktorý je zodpovedný za prenos vírusu Zika, horúčky dengue a choroby chikungunya.
Napriek tomu bolo prekvapivo málo známe o faktoroch, ktoré podporujú prenos Zika. Až doteraz.
Vedci z Liverpool School of Tropical Medicine (LSTM) v Spojenom kráľovstve ukázali, že vírus Zika spôsobuje metabolické zmeny v ľudskej koži, ktoré ju premenia z ochrannej bariéry na „magnet na komáre“.
Štúdia publikovaná vo štvrtok v časopise Communications Biology ukazuje, že vírus Zika mení expresiu génov a proteínov v dermálnych fibroblastoch, čo je typ bunky zodpovedný za udržiavanie štrukturálnej integrity kože.
Tieto metabolické zmeny zvyšujú produkciu určitých chemikálií emitovaných cez kožu, známych ako prchavé organické zlúčeniny, ktoré sú pre komáre atraktívne a povzbudzujú ich k uhryznutiu.
Zistenia vedcov z Liverpoolu sú podporené rozsiahlou analýzou metaproteómu – techniky, ktorá skúma celkový účinok interakcií medzi rôznymi typmi génov a proteínov v tele.
„Naše zistenia ukazujú, že vírus Zika nie je jednoducho pasívne prenášaný, ale aktívne manipuluje s ľudskou biológiou, aby zabezpečil svoje prežitie,“ povedal Dr. Noushin Emami, lektor na LSTM a spoluautor článku.
Keď sa prípady Zika zvyšujú a výskyt komárov rodu Aedes sa rozširuje, pochopenie mechanizmov, ktorými získava výhodu pri prenose, môže odhaliť nové stratégie boja proti arbovírusom.
To by mohlo zahŕňať vývoj genetických zásahov, ktoré narušia kožou prenášaný signál, ktorý sa zdá byť pre komáre taký atraktívny. Možnosti sú rovnako zaujímavé ako naliehavé, zdôraznil.