Vedci objavili novú kométu SWAN, ktorá sa začína na oblohe práve v týchto dňoch rozjasňovať. Pôjde o jedinečný zážitok, pretože ak to zmeškáte, už ju nikdy v živote neuvidíte. Kde ju hľadať a dokedy bude viditeľná? Všetko sa dozviete...
Je tu nová kométa, ktorá sa rýchlo blíži k Slnku a môžete ju vidieť ďalekohľadom na rannej oblohe. SWAN, prístroj na palube kozmickej lode SOHO Európskej vesmírnej agentúry, ktorý študuje Slnko, prvýkrát objavil kométu.
8. apríla 2025 bola kométa SWAN 25F oficiálne označená ako C/2025 F2 (SWAN). Novú kométu nezávisle na sebe objavili aj Vladimir Bezugly z Ukrajiny a Michael Mattiazzo z Austrálie. Obaja lovci komét detekovali pohybujúci sa objekt ešte 29. marca skúmaním najnovších snímok, ktoré sonda urobila.
Ak chcete vidieť kométu, pozrite sa na východ-severovýchodný horizont tesne pred východom slnka. Hoci sa kométa postupne zjasňuje, momentálne na jej pozorovanie budete ešte potrebovať malý ďalekohľad.
Kométa naďalej zjasňuje a vykazuje známky neobvykle zvýšenej aktivity. Dobrou správou je, že ak kométa prežije svoje perihélium, čiže najbližšie priblíženie k Slnku, za niekoľko týždňov môže byť viditeľná počas západu slnka.
Ako jasné a viditeľné to bude, sa ešte len uvidí, pretože kométy nám ukázali, že sú nestále a nepredvídateľné. Ak však kométa prežije svoje najbližšie priblíženie k Slnku, počas prvých májových dní by prešla z oblohy za úsvitu na oblohu za súmraku.
Predbežné pozorovania naznačujú, že najbližšie priblíženie k Zemi a k Slnku nastane 1. mája 2025. Kométa bude prechádzať vo vzdialenosti 49,8 miliónov km od Slnka, teda tesne vo vnútri priemernej obežnej dráhy planéty Merkúr.
Pri najbližšom priblížení môže byť jasnosť kométy medzi 4,5 až 5 magnitúdy, čiže by mohla byť viditeľná aj voľným okom. Pravdepodobne však bude kométa celkom blízko horizontu, čo bude sťažovať jej pozorovanie.
Počas prvých aprílových dní bola kométa vo vnútri súhvezdia Pegas a teraz smeruje k súhvezdiu Andromedy. Následne sa bude presúvať nižšie k horizontu.
Porovnaním polohy kométy počas predchádzajúcich a nedávnych pozorovaní výpočty naznačujú, že novonájdená kométa dokončí obeh okolo Slnka každých 1,4 milióna rokov. Znamená to, že aj jej pozorovanie zmeškáte, tak inú príležitosť už mať nikdy nebudete!