Naša Zem sa neustále mení a tak, ako vyzerá dnes, už nebude vyzerať o 50 či 100 rokov, varujú vedci. Do veľkej miery pôjde o dôsledok klimatických zmien ako reakcia na globálne otepľovanie.
Zmeny klímy sú na našej planéte stále zreteľnejšie. V nasledujúcich 50 rokoch sa svet môže výrazne premeniť, pričom problémových oblastí je viacero, ako napríklad hladina morí sa zvýši, pribudne extrémne počasie a mnoho druhov rastlín a zvierat zanikne.
Tieto zmeny už prebiehajú, ale ich skutočný dopad pocítime až v nasledujúcich desaťročiach. Ľudia narodení po roku 1995, ak sa dožijú priemerného veku 80 rokov, tak tieto zmeny pravdepodobne zažijú na vlastnej koži.
Podľa správy OSN o zmene klímy z roku 2023 je planéta na ceste ku katastrofálnemu otepleniu. Predpovede popredných svetových klimatológov, ktoré posúdili delegáti z takmer 200 krajín, varovali, že svet pravdepodobne prekročí nebezpečný teplotný bod zvratu počas nasledujúcich 10 rokov, pokiaľ sa štáty okamžite neodklonia od fosílnych palív.
Jedným z najznepokojivejších dôsledkov zmeny klímy je práve nárast globálnych teplôt. Štúdia vykonaná vedcami z USA, Číny a Európy predpovedá, že do roku 2070 by tretina svetovej populácie mohla žiť v oblastiach, ktoré sú rovnako horúce ako najteplejšie časti dnešnej Sahary. Toto zistenie len podčiarkuje závažnosť situácie.
Ako názorný príklad môžeme uviesť Kaliforniu, kedy v októbri 2024 bola v Palm Springs v Kalifornii zaznamenaná teplota extrémnych +47 °C, čo zodpovedá historicky najvyššej októbrovej teplote v USA.
Gavin Schmidt z NASA varuje: „Za posledné storočie sme planétu oteplili asi o 1 °C. To zvyšuje extrémne teploty, takže počet miest, kde teplota presahuje +37 °C, sa zvyšuje − a nie práve o málo.“
Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC) predkladá do budúcnosti varovné prognózy. So zvyšujúcou sa globálnou teplotou dôjde v jednotlivých oblastiach Zeme k výrazným zmenám vo vývoji počasia.
Oceány sa budú naďalej otepľovať, pričom k najvýraznejšiemu otepleniu dôjde v subtropických a tropických oblastiach. V roku 2075 budú v mestách roky v priemere o 4 °C teplejšie.
Napríklad v Londýne sa budú teploty podobať skôr teplotám v Taliansku a bude o 3 °C teplejšie ako súčasný priemer. Zmena sa bude týkať aj Slovenska. V rámci projektu Coupled Model Intercomparison Project Phase 6 (CMIP6) by sa 80 až 90 % všetkých oblastí Európy mohlo nachádzať v inom podnebnom pásme.
Ak by sa prognózy naplnili, tak za menej ako 80 rokov bude mať Slovensko klímu ako Španielsko. S tým súvisí aj to, že niektoré rastliny a živočíšne druhy prestanú existovať, lebo sa nebudú vedieť prispôsobiť novým podmienkam.
Vedci varujú, že v dôsledku týchto zmien môže dôjsť k masovej migrácii obyvateľstva a zároveň k nedostatku potravín.