Prvýkrát sa preukázalo, že krátkodobé zrážky a povodne v rozsahu niekoľkých hodín sú obzvlášť ovplyvnené nárastom teploty spôsobeným zmenou klímy
Klimatické zmeny by mohli viesť k väčším zrážkam a intenzívnejším záplavám. Nová štúdia ukazuje, že na pochopenie detailov tohto vzťahu je dôležité rozlišovať medzi rôznymi typmi zrážok a záplav, konkrétne medzi krátkodobými udalosťami, ktoré sa vyskytujú v časovom rozmedzí hodín, a dlhodobými udalosťami, ktoré trvajú niekoľko dní.
V každom prípade má zmena klímy vplyv na množstvo zrážok. Rakúsky výskumný tím prvýkrát ukázal, že krátkodobé zrážky a povodne v rozsahu niekoľkých hodín sú ovplyvnené najmä nárastom teploty spôsobeným klimatickými zmenami. Pri udalostiach v dlhšom časovom horizonte je vzťah komplikovanejší.
Tento objav bol urobený na základe podrobných údajov zozbieraných v Rakúsku za viac ako storočie, ale možno ho aplikovať aj na iné regióny sveta. Umožňuje tiež vyvodiť závery o tom, ktoré regióny zaznamenajú zmeny v pravdepodobnosti povodní a ako budú ovplyvnené.
Klimatické zmeny totiž preukázateľne ovplyvňujú vodné cykly na celom svete. Pohľad do Rakúska je obzvlášť objavný. „Sme v situácii, že máme k dispozícii vynikajúce údaje,“ hovorí prof. Günter Blöschl z TU Viedeň, ktorý viedol výskumný projekt.
Od roku 1900 zaznamenávajú zrážky v Rakúsku dve samostatné inštitúcie: meteorologická služba Geosféra Rakúsko, a Rakúska hydrografia, ktorú prevádzkuje rakúske ministerstvo poľnohospodárstva. Rakúske údaje sú preto obzvlášť spoľahlivé a možno ich použiť na predpovede pre iné krajiny.
Tieto súbory údajov boli teraz analyzované v spolupráci medzi TU Wien, Spolkovým ministerstvom poľnohospodárstva, lesníctva, životného prostredia a vodného hospodárstva (BML), GeoSphere Austria a Univerzitou v Grazi.
Analýza ukázala, že krátkodobé zrážky trvajúce len niekoľko hodín sa za posledných 30 – 40 rokov výrazne zvýšili, a to približne o 15 %. Nárast bol rovnako silný na oboch stranách Álp. Ide o dôležitý výsledok, keďže z klimatologického hľadiska ide o dva rozdielne regióny.
„To jasne ukazuje, že rozsiahle poveternostné systémy nie sú rozhodujúcim faktorom pre tieto krátkodobé zrážky, pretože by boli iné v blízkosti Stredozemného mora ako na sever od hlavného alpského hrebeňa,“ hovorí Blöschl.
Namiesto toho zvýšenie teploty spôsobené klimatickými zmenami vedie k intenzívnejším zrážkam na miestnej úrovni. Čiastočne preto, že teplejší vzduch dokáže zadržať viac vlhkosti, ale aj preto, že v systéme je viac energie a silnejšie otepľovanie na úrovni zeme vedie k silnejšiemu pohybu vzdušných hmôt smerom nahor. Tie sa potom tiež rýchlejšie ochladzujú, čo vedie k viacerým dažďom.
Ide o univerzálny jav: ostatné regióny sú ovplyvnené týmto mechanizmom v podstate rovnakým spôsobom ako Rakúsko. Ak však analyzujeme dlhodobé zrážkové udalosti trvajúce niekoľko dní, objaví sa iný obraz. V takom prípade zohrávajú oveľa rozhodujúcejšiu úlohu globálne poveternostné javy ako El Niño, teda klimatický proces ovplyvnený teplotami oceánov. Zrážkové udalosti v tejto časovej škále sa preto nemenia všade rovnako. V Stredozemnom mori, v niektorých regiónoch Talianska, Španielska a Grécka by sa dlhé obdobia zrážok v dôsledku klimatických zmien mohli dokonca zmenšiť.
Tento rozdiel medzi krátkodobými a strednodobými zrážkami tiež znamená, že rôzne regióny sú povodňami zasiahnuté veľmi rozdielne. „Menšie rieky s menším povodím sú silne ovplyvnené krátkodobými silnými zrážkami. Riziko krátkodobých záplav je preto oveľa vyššie v oblastiach blízko takýchto riek,“ vysvetľuje Blöschl.
Iná situácia je pri väčších riekach ako je Dunaj. Sú menej ovplyvnené lokálnymi zrážkami v hodinovom meradle. Tu zohrávajú dôležitejšiu úlohu denné poveternostné udalosti, ktoré spôsobujú, že záplavy sa zvyšujú alebo sa menia len málo v závislosti od hydroklimatickej situácie.
Údaje zozbierané v Rakúsku teda jasne ukazujú, že rôzne typy zrážok a povodňových udalostí sú určite ovplyvnené klimatickými zmenami, ale nie vždy rovnakým spôsobom. Ak chceme správne posúdiť povodňové riziko, je potrebné rozlišovať medzi rôznymi časovými škálami.