Práve v týchto chvíľach nastáva vrchol prvého meteorického roja roku 2025 - Kvadrantíd. Aj keď pozorovanie prekazí počasie, predsa len sa nájdu oblasti, z ktorých toto nebeské divadlo bude vidieť.
Jeden z najaktívnejších meteorických rojov, Kvadrantídy, vrcholí dnes, v piatok 3. januára o 16:00 h. Silvestrovskú a novoročnú polárnu žiaru tak vystriedajú jasné januárové meteory.
V tomto čase bude radiant, teda miesto, odkiaľ budú meteory zdanlivo vylietavať, nízko nad severným obzorom. V ďalších hodinách však výrazne vystúpi.
Radiant Kvadrantid sa nachádza na pomedzí súhvezdia Pastiera a Draka. Tam bývalo súhvezdie Murársky kvadrant, podľa ktorého roj získal svoje meno. Medzinárodná astronomická únia však toto súhvezdie zrušila v roku 1922.
Kvadrantídy patria medzi najsilnejšie meteorické roje roka, majú frekvenciu okolo 110 meteorov za hodinu. Materským telesom Kvadrantid je pravdepodobne fragment teraz už neexistujúcej kométy. V roku 1490 spôsobila meteorický dážď pozorovaný z čínskeho mesta Čching-jang, ktorý zrejme súvisel s jej zánikom.
Na viditeľnosť takýchto javov vplýva viacero faktorov. Jedným z nich je Mesiac, ktorý je aktuálne na oblohe len ako úzky kosáčik.
Oveľa väčšou prekážkou je aktuálne počasie. Po prechode studeného frontu, ktorý v noci zo štvrtka na piatok priniesol sneženie na viaceré miesta, k nám v chladnejšom morskom vzduchu od západu prechodne
zasahuje nevýrazný výbežok vyššieho tlaku. Zároveň zasahuje do strednej Európy od severu brázda nízkeho tlaku vo vyšších vrstvách ovzdušia.
Na väčšine územia tak prevláda premenlivá, na severozápade až veľká oblačnosť, z ktorej sa vyskytuje aj slabé sneženie. Predsa len sa však nájdu oblasti, kde by toto nebeské divadlo mohlo byť dobre viditeľné.
Ako zobrazuje naša videografika, najmenej oblačnosti by v nasledujúcich hodinách malo byť v južných okresoch západného a východného Slovenska. Obyvatelia týchto regiónov by tak mohli skúsiť šťastie.
Dobre sa však oblečte. Nočné teploty začnú postupne klesať na -1 °C až -6 °C. Na strednom a východnom Slovensku ojedinele až do -12 °C.
Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.
Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu. Využiť tiež môžete aplikáciu WhatsApp.