V Turecku sa pred pár dňami prepadla z ničoho nič zem a vznikol veľký kráter, ktorý naďalej naberá na svojej veľkosti. Vzhľadom na nedávne silné zemetrasenia v krajine sa natíska otázka, či má vznik krátera súvis s týmito otrasmi.
Po nedávnych zemetraseniach, ktoré v Turecku naďalej trvajú, aj keď v menšej sile, sa pred pár dňami prepadla zem na ploche približne 1 400 metrov štvorcových.
K udalosti došlo na poli v Seyit Hacı Plateau vo štvrti Karapınar v meste Konya v juhozápadnom Turecku.
Kráter má priemer 40 metrov a hĺbku 12 metrov, pričom sa naďalej mierne zväčšuje. Kráter však, našťastie, vznikol v riedko obývanej oblasti a jeho prípadné zväčšovanie nikoho nateraz neohrozuje.
V uplynulých dňoch zasiahla Turecko séria zemetrasení.
Na toto miesto teda dorazili odborníci, aby kráter preskúmali a zistili, či to môže mať súvis so sériou zemetrasení v krajine.
Riaditeľ výskumného a aplikačného centra Obruk Prof. DR. Fetullah Arık z Technickej univerzity Konya povedal agentúre AA, že po preskúmaní terénu nemôže jednoznačne určiť súvis vzniknutého kráteru so zemetraseniami.
Podľa jeho slov sa zem náhle prepadla 20 dní po veľkom zemetrasení, a teda zrejme nemá nič spoločné s predchádzajúcimi veľkými zemetraseniami ani súčasným zemetrasením.
Je však možné, že kráter bol pripravený zrútiť sa a zemetrasenia mohli teoreticky tento proces urýchliť.