V známom a populárnom reťazci rýchleho občerstvenia McDonald's sa v Spojených štátoch šíri nebezpečná baktéria E. coli. Na vine je kontaminovaná cibuľa, ktorá spôsobila ochorenie už desiatkam ľudí. Jeden človek už na následky ochorenia zomrel.
Podľa amerických zdravotníckych úradov sa v USA rozšírila epidémia baktérie E. coli spojená s cibuľou na niektorých hamburgeroch Quarter Pounder od McDonald's, ktorá spôsobila ochorenie u 104 ľudí.
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v stredu informoval, že v dôsledku tejto epidémie bolo hospitalizovaných 34 ľudí a v októbri zomrel jeden muž.
Dodávateľ McDonald's, spoločnosť Taylor Farms, stiahol z trhu cibuľu už v októbri, po tom, čo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) oznámilo, že táto cibuľa bola „pravdepodobným zdrojom“ baktérie E. coli. Táto baktéria môže spôsobiť vážne žalúdočné problémy a ďalšie komplikácie.
McDonald's vo vyhlásení uviedol, že našiel nového dodávateľa a znovu začal predávať hamburgery Quarter Pounder s cibuľou v reštauráciách, ktoré boli epidémiou postihnuté.
Podľa CDC sa ochorenia začali medzi 12. septembrom a 21. októbrom. Distribúcia kontaminovanej cibule sa týkala viacerých štátov na západe a stredozápade USA, ako sú Colorado, Iowa a Kansas, ale aj oblastí ako Oklahoma, Idaho a Nové Mexiko.
Úrady vrátane FDA, Ministerstva poľnohospodárstva Colorada a oddelenia verejného zdravia a životného prostredia Colorada odobrali vzorky cibule a environmentálne vzorky z distribučných centier a predajní McDonald's. FDA uviedol, že momentálne neexistujú obavy týkajúce sa bezpečnosti potravín v reštauráciách McDonald's. Zároveň je „nepravdepodobné“, že by bola stiahnutá cibuľa predávaná v obchodoch alebo priamo spotrebiteľom.
McDonald's v októbri zastavil predaj hamburgerov Quarter Pounder v asi pätine svojich reštaurácií v USA ako reakciu na epidémiu. Všetky vzorky hovädzieho mäsa testované Ministerstvom poľnohospodárstva Colorada mali negatívny výsledok na prítomnosť baktérie E. coli.
Generálny riaditeľ McDonald's Chris Kempczinski sa 29. októbra ospravedlnil za vypuknutie epidémie a vyjadril ľútosť nad nepríjemnou skúsenosťou zákazníkov. „Ponúkame našu úprimnú sústrasť a sme odhodlaní napraviť túto situáciu,“ povedal.
Nejde o prvý prípad v USA. Kontaminácia potravín sa vyskytla už niekoľkokrát, pričom v takmer všetkých prípadoch zeleninu kontaminovali splašky, ktoré prenikli až do vody, ktorou sa následne zavlažuje zelenina.