Nad Nitrou dnes pozorovali veľmi vzácnu oblačnosť, ktorá sa objavuje len zriedka. Navyše tvar tejto oblačnosti je vskutku výnimočný, pretože pripomína vlniace sa more hore nohami.
Asperitas je výrazná, ale pomerne zriedkavá oblačnosť, ktorá má vzhľad vlniacich sa vĺn. Tieto vlnovité štruktúry sa tvoria na spodnej strane oblaku, takže pri pohľade zospodu vyzerá ako vlniaca sa morská hladina.
Oblaky typu Asperitas sú jedny z najvzácnejších typov oblačnosti na svete. Ich vznik doteraz nie je jasne vysvetlený a len pred pár rokmi bol oficiálne zaradený do Medzinárodného atlasu oblakov WMO.
Na 17. kongrese WMO v roku 2015 bola prijatá nová klasifikácia oblakov, čím sa Asperitas stal prvým novým typom oblakov za viac ako 50 rokov.
Tieto vzácne, a tak trochu aj záhadné oblaky sa dnes objavili na Slovensku, konkrétne nad okolím Nitry. Ich neobvyklý tvar je len ťažko prehliadnuť a Asperitas mnohých Nitranov dnes poobede doslova fascinoval.
Odborníci na oblačnosť vedia, že táto oblačnosť zrážky neprináša a vyskytuje sa aj po búrke, keď je oblačnosť relatívne nízka. Rôzna vertikálna šírka oblačnosti ovplyvňuje slnečné lúče, čo sa môže prejaviť sfarbením oblakov do rôznych odtieňov sivej, niekedy až tmavošedej.
Spôsob, akým sa oblaky Asperitas tvoria, je do istej miery záhadou, napriek tomu existuje medzi odborníkmi veľa diskusií o tom, ako vznikajú oblaky podobné vlnám. Predpokladá sa, že ich výskyt súvisí s následkami konvektívnych búrok, hoci na druhej strany boli Asperitas pozorované aj v relatívne pokojnom prostredí.
Je však jasné, že atmosférické podmienky musia byť nestabilné, aby vytvorili zvlnenú základňu oblakov, ako je to pri tomto type oblačnosti.
WMO intenzívne pracuje na ďalšom výskume ohľadom Asperitas a nové informácie o nich budú pravdepodobne zverejnené v ďalšom vydaní Medzinárodného atlasu oblakov.